banner23

banner24

‘’Taliban, tank dahil her türlü askeri teçhizatı Pakistan’a taşıyor’’

Afgan hükümet yetkilileri, Taliban’ın ele geçirdiği tank, silah gibi askeri teçhizatları Pakistan’a götürdüğünü iddia etti.

GÜNDEM 27.06.2021, 09:47
‘’Taliban, tank dahil her türlü askeri teçhizatı Pakistan’a taşıyor’’

Afganistan’da hükümet güçleri ve Taliban kanadı arasındaki savaş şiddetlenerek devam ederken ortalığı kızıştıracak bir iddia gündeme geldi.

Afgan medya kuruluşu Tolo News’in hükümet kaynaklarına dayandırdığı haberine göre, Taliban tarafı, hükümet güçlerinin elinden aldıkları tank, silah, zırhlı araç başta olmak üzere birçok askeri malzemeyi Pakistan’a transfer ediyor. 

İçişleri Bakan Vekili General Abdul Sattar konuya ilişkin olarak, ‘’Taliban'ın bazı (askeri) tankları Zabul eyaleti (Afganistan'ın güneyindeki) üzerinden Pakistan'a götürdüğüne dair bilgiler var." sözlerini kaydetti. Ayrıca, Pakistan’a götürülmeye çalışılan herhangi bir tankın tespit edilmesi halinde vurulacağı bildirildi.

Kabil hükümeti daha önce de Taliban saflarında kendilerine karşı savaşan çok sayıda Pakistan vatandaşını yakalayıp tutukladıklarını duyurmuştu.

Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahid tarafından yapılan açıklamada ise, söz konusu askeri teçhizat transferi iddialarının yalan olduğu belirtildi.

banner34