banner23

banner26

banner24

Taliban, Türkiye’yi tehdit etti

Taliban, Türkiye’nin Afganistan'da kalmaya devam etmesi halinde ‘’işgalci’’ konumuna düşeceği ve karardan dönülmezse mücadele edeceklerini duyurdu.

GÜNDEM 13.07.2021, 14:28
Taliban, Türkiye’yi tehdit etti
banner34

Amerika ve NATO güçlerinin ayrılma sürecinde olduğu Afganistan’da Kabil Hamid Karzai Havalimanı’nın güvenliğini sağlama maksadıyla kalmayı planlayan Türkiye’ye karşı Taliban’dan tehditkar bir açıklama geldi.

Taliban, Afganistan’da Türk Güçleri Tarafından İşgalin Sürdürülmesine İlişlin Bildiri’’ başlıklı açıklamasında,’’Afganistan İslam Emirliği, Türkiye’nin askeri olarak bölgede kalmasını şiddetle kınıyor. Bu karar Türk ve Afgan halkları arasında sorunlara neden olur. Türk makamları karardan derhal vazgeçmeliler.’’ ifadelerini kullandı.

Taliban, karardan dönülmediği takdirde Türkiye’ye karşı savaş açacağını net bir şekilde, "Eğer Türk yetkililer kararlarını yeniden gözden geçirmezlerse ve ülkemize yönelik işgali sürdürürlerse, İslam Emirliği ve Afgan milleti dini, vazifeşinas ve vatanperver bir görev olarak, 20 yıllık işgale nasıl karşı durduysa onlara karşı da duracaktır. Böylesi bir durumda doğacak tüm sonuçların mesuliyeti, başkalarının iç işlerine müdahil olanlar ve sakıncalı kararlar alanlarda olacaktır." sözleriyle ifade etti.

Taliban, aklıbaşında siyasetçileri ve Müslüman halkı bu karara karşı durmaya davet ederken, iki Müslüman millet arasında fitili ateşlemekten vazgeçmek gerektiğini belirtti.

Türkiye’yi açıktan tehdit eden bu açıklamaların ardından nasıl bir tutum sergileneceği merak konusu olurken, bölgede bulunan Türk Silahlı Kuvvetleri’ne bağlı unsurların daha dikkatli olması gerektiği kaydedildi.

26°
açık