banner23

banner24

Taliban ülkede hiçbir yabancı güç unsurunun bulunmasını istemiyor

Taliban, ülkedeki yabancı unsurların çekilme süreciyle birlikte ülkede kalmayı sürdürecek bütün yabancı kuvvetleri işgalci olarak tanıyacaklarını ve ona göre harekete geçeceklerini duyurdu.

GÜNDEM 13.06.2021, 10:14
Taliban ülkede hiçbir yabancı güç unsurunun bulunmasını istemiyor

Taliban ABD’nin çekilme sürecinin tamamlanma tarihi olan 11 Eylül’den itibaren ülkede hiçbir yabancı unsurun kalmaması yönünde bir çağrıda bulundu.

Hiçbir yabancı askerî unsurun ülkelerinde varlığını sürdürmeyi ummaması gerektiğini ifade eden Taliban, “Bazıları böyle bir hata yaparsa, Afgan halkı ve İslam Emirliği, onları işgalci olarak kabul edecek ve geçmişte işgalcilere yaptıkları gibi tepki gösterecek. Bu onların sorumluluğunda olacak.” mesajını verdi.

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, geçen hafta bazı şartların yerine getirilmesi durumunda Türkiye'nin Kabil Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı'nın güvenliğini sağlayabileceği söylemişti. Taliban ise "Adı ne olursa olsun, tüm yabancı güçlerin anavatanımızda bulunması Afgan halkı ve Taliban için kabul edilemez." olduğunu ifade etti. Açıklamada, "Afgan topraklarının her karışı, havaalanlarının, diplomatik temsilciliklerin ve yabancı elçiliklerin güvenliği Afganların sorumluluğuna bırakılmalıdır." ifadelerine yer verildi.  Konunun ayrıca 14 Haziran'da Brüksel'de yapılacak NATO Zirvesi'nde görüşülmesi bekleniyor.

Hulusi Akar'ın açıklamaları 

Bakan Akar, 8 Haziran’da Afganistan’da belli şartlar altında kalınabileceğini Afgan halkına dostane ve kardeşçe bir yaklaşımla şu sözlerle ifade etmişti: "Afganistan ile ilgili ABD'lilerle görüşüyoruz. Salı günü NATO Savunma Bakanları Toplantısı'nda konuştuk, ABD'liler ile heyetler arasında konuşuluyor. Bizim şartlara bağlı olarak Afganistan'da kalma niyetimiz var. Şartlarımız nedir? Siyasî, malî ve lojistik destek. Bunlar yapıldığı takdirde biz Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı'nda kalabiliriz. Şartlarımızla ilgili cevabı bekliyoruz. Bununla birlikte Afgan halkı bizim kardeşimiz. Hedef Afganistan'da sulhu, sükunu sağlamak. Bizim tarihî kardeşliğimiz var. Afgan halkı istediği müddetçe Afganistan'da kalabilmek, yardımcı olabilmek istiyoruz."

Pentagon: Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kararına saygı duyuyoruz

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby, geçtiğimiz hafta ABD'nin çekilmesinden sonra Afganistan'ın başkenti Kabil'deki Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı'nın güvenliği için Türkiye ile ön görüşmeler yaptıklarını ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bu konudaki kararına saygı duyduklarını söyledi. Kirby, "Türk liderlerle onların havaalanına güvenlik sağlama planları hakkında devam eden görüşmelerimiz var. Açıkçası bu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın vermesi gereken bir karar ve buna saygı duyuyoruz ama tabii ki bazı ön görüşmelerimiz oldu ve daha önce de genel anlamda söylediğimiz gibi havaalanındaki güvenlik, hangi şekilde olursa olsun sadece ABD'nin değil aynı zamanda diğer ulusların da Kabil'de diplomatik varlıklarını sürdürebilmeleri için önemli olacak." diye konuştu.

Çekilmenin yüzde 50'si tamamlandı

ABD, 29 Şubat 2020'de Katar'ın başkenti Doha'da Taliban ile anlaşma yapmış ve anlaşma gereğince 1 Mayıs'ta Afganistan'daki askerlerinin tamamını çekeceğini taahhüt etmişti. 20 Ocak 2021'de görevi devralan ABD Başkanı Joe Biden 1 Mayıs'ta tamamen çekilmenin mümkün olmadığını açıkladı daha sonra ise 11 Eylül'ün yıl dönümüne kadar ülkedeki tüm Amerikan askerlerinin çekilmesi talimatını verdi.
ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanlığı’nın verilerine göre çekilmenin yüzde 50'si tamamlanmış durumda. Geçen ay sadece Avustralya Büyükelçiliği kapılarını kapattı ve personelini tahliye etti.

 

banner34