banner23

banner26

banner24

Tayland'da hükümet karşıtı protestolar sürüyor

Tayland'da anayasal reformlar ve Başbakan Prayut Çan-oça'nın istifası için bir süredir protesto eylemleri düzenleyen hükümet karşıtları, olağanüstü hal kararına rağmen gösterilere devam etti.

GÜNDEM 19.10.2020, 15:15
Tayland'da hükümet karşıtı protestolar sürüyor
banner34

Tayland'ın başkenti Bangkok'un gösterilerde binlerce eylemci, hükümetin istifası için sloganlar attı. Protestolarda, göstericiler geçen yıldan bu yana yapılan anayasal reform ve monarşi reformu çağrılarını yineledi. Polis ekipleri, uyarılara rağmen gösteriyi sonlandırmayan protestocuları dağıtmak için tazyikli su sıktı. Göstericilerle polis arasında yaşanan arbedede protestoculardan bazıları gözaltına alındı.

Tüm uyarılara rağmen göstericiler, Bangkok'un toplu taşımacılığının ana merkezlerinden biri olan Zafer Anıtı çevresinde toplandı. Ülke çapında mitingler devam ederken, başkentin diğer bölgelerinde ve Nonthaburi, Chonburi ve Khon Kaen gibi illerde de protestolar devam etti.  Protestolar beşinci gününde devam ederken, yetkililer tarafından engellenmemesi için, göstericiler sosyal medya platformlarını kullanarak çağrıda bulundu. Yetkililer, pazar günü protestolar öncesinde çok sayıda tren istasyonunu kapattı. Başbakan Prayuth Chan-Ocha polise, gösteriler sırasında şiddeti kışkırtabilecek gruplar için tetikte olma emri verdi.  Protestocular, 'Kraliyet ailesini alenen eleştirme!' tabularını yıkarak, monarşi tartışmalarını engelleyen yasaları sorguladılar. Ayrıca, protestolarda, Prayuth hükümetinin istifasının yanı sıra 2014 darbesinde eski Genelkurmay Başkanı olan Başbakanın iktidara gelmesinin ardından askeri görevli bir komisyon tarafından hazırlanan anayasanın yeniden yazılması isteniyor. Aktivistler, tüzüğün Prayuth'un 2019 seçimlerinden sonra iktidarı elinde tutmasına yardımcı olduğunu söylüyor. Bangkok yakınlarındaki Mahidol Üniversitesi'nde Siyaset Doçenti olan Punchada Sirivunnabood gidişatı, "Hükümet, bir miktar baskıyı azaltmak için tüzük değişikliği sürecini başlatabilir, ancak bu muhtemelen protestocuların talep ettiği her şeye yol açmayacaktır" dedi. 19 Eylül'de başkent Bangkok'ta 50 bin kişilik katılımla 2014'ten bu yana ülkedeki en kalabalık protestoyu gerçekleştiren muhalifler, en son 14 ve 15 Ekim'de büyük çaplı gösteriler yaptı. Son protestoların ardından hükümet 15 Ekim'de, başkent Bangkok'ta 5'ten fazla kişinin toplanmasını yasaklayan olağanüstü hal ilan etti. Kararı dinlemeyen ve aynı gün Bangkok'ta sokaklara dökülen protestocular, gösterilere devam etmeyi planlıyor. Siyasette askeri vesayet ve monarşinin baskılarına karşı çıkan farklı muhalif gruplar, cunta yanlısı hükümetin istifası, adil seçimler için anayasal reform ve monarşinin dokunulmazlığının kaldırılarak hukukun üstünlüğüne tabi olması gibi taleplerde bulunuyor.

28°
açık