banner23

banner24

Tayland ve Çin'den ortak tatbikat

Tayland Hava Kuvvetleri ve Çin Hava Kuvvetleri 14-24 Ağustos tarihleri arasında ortak hava tatbikatı düzenleyecek.

GÜNDEM 11.08.2022, 11:43
Tayland ve Çin'den ortak tatbikat

Tayvan ile büyük gerilim yaşayan Çin; Tayland ordusu ile bölgede barış ve güvenliğin korunmasına yardımcı olmak ve iki ülke arasındaki bağları güçlendirmek için ortak tatbikat düzenleyecek.

Tayland Hava Kuvvetleri (RTAF), Udon Thani kentinde Çin Hava Kuvvetleri ile 10 gün sürecek ortak hava tatbikatı düzenleyeceğini açıkladı. Çin ordusu, 23'üncü Kanat Hava Kuvvetleri'nde gerçekleşecek olan “Falcon Strike 2022” tatbikatına katılacak.

Çin ordusunun tatbikata; 6 adet J-10C/S savaş uçağı, 1 adet JH-7AI bombardıman uçağı ve Shaanxi KJ-500 havadan erken uyarı ve kontrol uçağından oluşan bir filo göndermesi bekleniyor. Öte yandan Çin Su-27 savaş uçakları tatbikatta yer almayacak.

Tayland Hava Kuvvetleri’nin ise 5 adet Gripen uçağı, 3 adet Alphajet saldırı uçağı ve 1 adet SAAB 340 AEW erken uyarı ve kontrol uçağı ile tatbikatta yerini alması bekleniyor.

Tatbikat ile iki ülkenin havacılık kabiliyetlerinin ve verimliliğinin artırılması ve aynı zamanda hava kuvvetleri personeli arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesi hedefleniyor.

banner34