banner23

banner26

banner24

banner25

Tayvan Çin'in Ada'yı 2025'te işgal edebileceğini düşünüyor

Çin ile yıllardır gerilim yaşayan Tayvan'dan, Çin'in Ada'yı 2025'te tamamen işgal edebilecek kapasiteye erişmesinin mümkün olduğuna dair çarpıcı bir açıklama geldi.

GÜNDEM 07.10.2021, 09:55
Tayvan Çin'in Ada'yı 2025'te işgal edebileceğini düşünüyor
banner34

Uzun yıllardır büyük bir kriz yaşanan Çin-Tayvan hattındaki son gelişmeler, bölgedeki tansiyonu iyice yükseltti.

Çin'in savaş uçaklarıyla Tayvan'ın hava savunma sahasını defalarca ihlal etmesinin ardından Tayvan Savunma Bakanı'ndan olabileceklere yönelik bir açıklama geldi.

Çin ile askeri ilişkilerinin son 40 yılın en gerilimli ve kötü seviyesinde olduğunu kaydeden Tayvan Savunma Bakanı Chiu Kuo-cheng, Çin'in 2025 yılına kadar Tayvan'ı tamamen işgal edebilecek kapasiteye ulaşmasının da mümkün olduğunu dile getirdi.

Tayvan parlamento komisyonu; füze ve savaş gemisi inşa etmek için milyarlarca dolarlık bir savunma harcaması yapılmasına yönelik kanun teklifini görüşürken Chiu Kuo-cheng de, "2025'e kadar Çin, (bir savaş için) masraflarını ve kayıplarını en düşük seviyeye getirebilecek. Şu an da yeterli kapasiteye sahip ama kolayca savaş başlatamaz, başka birçok şeyi hesaba katmak zorunda" dedi.

Bakan Chiu'nun bu açıklamaları, Çin'in dört gün üst üste onlarca savaş uçağını Tayvan hava sahasına göndermesinden sonra geldi.

Tayvan, yıllar önce tek taraflı bağımsızlığını ilan etmiş olsa da Çin hâlâ Ada'yı hukuken bir parçası olarak görüyor. 

11°
gök gürültülü yağmurlu