banner23

banner26

banner24

banner25

Tayvan, Çinli iki şirket yöneticisini casusluktan yargılıyor

Önceden Çin istihbaratına çalışmış bir itirafçının ifadeleri neticesinde Tayvan, ülkedeki iki Çinli şirket yöneticisini casusluk ve kara para aklama suçlarından yargılıyor.

GÜNDEM 12.04.2021, 13:18
Tayvan, Çinli iki şirket yöneticisini casusluktan yargılıyor
banner34

2019 yılında Avustralya’ya sığınan eski Çin istihbarat ajanı Wang ‘’William’’ Liqiang’ın açıklamaları, Tayvan yönetimini ''Çin casuslarına'' karşı tedbir almaya itti. 

Intelnews sitesinde yer alan habere göre, Wang Avustralya’ya iltica etmesinin ardından verdiği yeminli ifadesinde, gizli bir istihbarat subayı olarak Hong Kong ve Tayvan'da yürüttüğü operasyonları anlattı. Wang ayrıca; Hong Kong, Tayvan ve Avustralya'da siyasi müdahale için faaliyet gösteren üst düzey Çin casuslarının kimliklerini ve operasyon metotlarını Avustralya istihbaratı ile paylaştı.

Bazı medya kuruluşları, Wang'ın Avustralya'daki derin ve gizli Çin istihbarat ağları hakkında da detaylı bilgi paylaşımında bulunduğunu aktardı. Wang, kendisi gibi Çinli casuslara özel koruma sağlamak için kurulmuş Hong Kong merkezli, paravan bir şirket olan Çin İnovasyon Yatırım Şirketinde çalıştığını (China Innovation Investment Limited, CIIL) iddia etti.

Çin hükümeti kendisine yöneltilen iddiaları kabul etmezken Wang'ı düzenbazlıkla suçladı. Çin, Wang'ın Hong Kong kimlik dokümanları ile Çin pasaportunun da sahte olduğunu ifade etti. Bu arada, CIIL de Wang'a kötü niyetli yalanlar yaydığı iddiasıyla dava açtı. Ancak tüm bunlar, Tayvanlı yetkililerin CIIL'in yöneticileri Xiang Xin ve Gong Qing'i 24 Kasım 2019'da tutuklamalarını engellemeye yetmedi.

İki yönetici, yakalandıklarında Tayvan'ın Taoyuan Havaalanında uluslararası bir uçağa binmek üzereydiler. Gözaltına alınmalarının ardından ülkeden çıkışları yasaklandı. Tayvan yasalarına göre, yetkililer bu yılın 14 Nisan tarihine kadar ikiliye karşı suç isnat etmek ya da ülkeden çıkışlarına izin vermek zorundaydılar.

8 Nisan günü Taipei Bölge Savcısı, iki CIIL direktörünün kara para aklama suçunu içeren iddianamesini kamuoyuna duyurdu. İddianameye göre, Taipei’nin zengin bölgesi Xinyi’de 3 lüks daire satın almak için Çin’den yasadışı olarak gelen 26 milyon dolar parayı kullandılar. Buna ek olarak, iki Çin vatandaşının Tayvan Ulusal Güvenlik Yasalarını ihlal ettikleri gerekçesiyle tutukluluk halinin süreceği belirtildi.

15°
açık