banner23

banner26

banner24

banner25

Tayvan’daki ABD askerlerinin sayısı iki katına çıktı

ABD makamlarının Tayvanlı askerleri eğitmek ve Tayvan Amerikan Enstitüsü’nü varlığını korumak amacıyla aldıkları kararlar doğrultusunda ülkedeki ABD'li asker sayısı iki katına ulaştı.

GÜNDEM 24.11.2021, 22:05
Tayvan’daki ABD askerlerinin sayısı iki katına çıktı
banner34

Amerika Birleşik Devletleri’nin bölgedeki varlığı artma eğilimi gösteriyor.

Taiwan News sitesinde yer alan haberde Pentagon’un Trump yönetiminin sonu, Joe Biden yönetiminin ise başlangıcına denk gelen zamandan bu yana Tayvan’daki ABD’li asker sayısını devamlı arttırarak neredeyse iki katına çıkardığı belirtildi.

30 Eylül 2021'de yayınlanan en son Defence Manpower Data Center (DMDC) raporuna göre, Tayvan'daki ABD askeri varlığı iki kara kuvvetleri askeri, üç denizci, 29 deniz piyadesi ve beş havacıdan oluşuyor.

Wall Street Journal, 7 Ekim tarihinde ABD hükümet yetkililerinin iki düzineden fazla özel harekat askeri ve destek birliğinin Tayvan Kara Kuvvetleri’ne askeri eğitim sağlamak üzere Tayvan'da konuşlandırıldığını aktarmıştı.

ABD’nin bölgedeki etkisini arttırma çabaları Çin yönetimi tarafından yakından takip ediliyor. Geçmişte iki ülke arasında sıkça gerilimlere sebep olan Tayvan meselesi, ortak bir uzlaşıya varılamaması durumunda ABD ile Çin arasında sıcak bir çatışmaya sahne olur mu merak konusu. Zira Pekin yönetimi bölgedeki varlığını meşrulaştırma yolunda adımlar atmaya devam ederken Tayvan hava sahasını her seferinde daha çok sayıda uçakla ihlal ediyor.  

11°
parçalı bulutlu