banner23

banner24

Tayvan'ın yerli savaş gemisi teslim edildi

Birliklerin karaya çıkarılması ve savunmasız adalara tedarik hatlarını desteklemede kullanmayı amaçladığı yerli amfibi savaş gemisi 'Yu Shan', Tayvan Donanması'na teslim edildi.

GÜNDEM 30.09.2022, 13:05
Tayvan'ın yerli savaş gemisi teslim edildi

Tayvan, Çin'in artan baskısı karşısında silahlı kuvvetlerini modernize etmeye devam ediyor.

Tayvan bu kapsamda yerli olarak ürettiği 'Yu Shan' isimli amfibi gemisini ordu birliklerine teslim etti.

Euronews'in haberine göre 'Yu Shan' amfibi gemisi Tayvan'ın "ulusal savunma özerkliği" hedefine ulaşma çabalarının bir kanıtı olarak görülüyor.

Tayvan Cumhurbaşkanı Tsai Ing-wen 'Yu Shan' amfibi gemisinin devir teslim töreninde yaptığı konuşmada "Çin'in askeri tehditleri söz konusu olduğunda, ancak öz savunma yeteneklerimizi güçlendirerek gerçek barışı sağlayabiliriz. Ordunun ülkeyi savunmak için en iyi donanıma sahip olması bizim sürekli politikamız olacak ve bunda kararlıyız." ifadelerine yer verdi.

Devlet destekli CSBC Corporation firması tarafından inşa edilen 'Yu Shan' amfibi gemisi; hava ve yüzey hedeflerine, uçaksavar füzelerine ve yakın uçaksavar ile füzesavar silahlarına karşı kullanılmak üzere çok sayıda sistem ile donatıldı.

CSBC Başkanı Cheng Wen-lung ise  'Yu Shan' amfibi gemisinin; çıkarma araçları ve helikopterler için de üzerinde gerekli alana sahip bir amfibi savaş gemisi olmasının yanı sıra, Güney Çin Denizi ve Çin kıyılarına yakın olan Tayvan adaları için "ana nakliye rolünü" üstleneceğine işaret etti.

Çin için kolay hedefler olarak görülen Tayvan ve yakınlarındaki adaların güvenliği konusunda ABD destek vermeye devam etse de Tayvan kendi kendine yeten bir ülke olmak adına yerli üretim çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

banner34