banner23

banner24

TİKA, Kerkük Kalesi'ndeki Türk Şehitliği'ne sahip çıkıyor

TİKA, Irak'ın Kerkük şehrindeki Tarihi Kerkük Kalesi'nde bulunan ve yaklaşık 100 yıldır onarılmayan Türk Şehitliği'ne ve Danyal Peygamber'in makamına sahip çıkarak restorasyon çalışmalarını başlattı.

GÜNDEM 25.06.2021, 11:52
TİKA, Kerkük Kalesi'ndeki Türk Şehitliği'ne sahip çıkıyor

 Irak'ın Kerkük şehrindeki Türk Şehitliği'nin restore çalışmaları başlatıldı.

Türkiye Cumhuriyeti'nin dinî-tarihî-kültürel mirasına sahip çıkan ve ülkemizi dünyanın her tarafında şerefle temsil eden Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kerkük Şehitliği'ne ve yanındaki Danyal Peygamber'in makamına da sahip çıktı.

TİKA, resmî Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımla Kerkük Şehitliği'nin restore çalışmalarının başlatıldığını açıkladı. Yapılan paylaşımda, "Tarihi Kerkük Kalesi'nde bulunan Türk Şehitliği TİKA tarafından restore ediliyor. Yıllardır onarım çalışması yapılmayan Türk Şehitliği, TİKA’nın yenileme projesiyle ihya edilecek. Şehitlikle aynı avluyu paylaşan Danyal Peygamber'in makamı da onarılacak. ifadelerine yer verildi.

Kerkük Şehitliği'nin restorasyon çalışmalarını 4 ay da tamamlamayı planladıklarını ifade eden TİKA Bağdat Koordinatörü Mustafa Yazıcı AA'ya yaptığı açıklamada, bu süreçte şehitlikle aynı avluyu paylaşan Danyal Peygamber'in makamının da onarılacağını kaydetti. Her iki mekanın yenilenmesi için TİKA olarak geçen yıl çalışma başlattıklarını ifade eden Yazıcı, proje kapsamında; çevre duvarları ile müştemilat yapılarının tadilat ve yenilenmesi, mezar taşları ve şehitlik zeminin onarım ve yenilemesi, Danyal Nebi Türbesinin hasar gören kubbelerinin aslına uygun olarak “Kerbela Taşı” ile yeniden kaplanması, türbe iç ve dış duvarlarının tadilat ve onarımı,  aydınlatma sistemlerinin kurulumu ve çevre düzenlemesinin gerçekleştirileceğini söyledi.

banner34