banner23

banner26

banner24

Trump: Biden’ın 47 yıllık zararını tersine çevirdik

Donald Trump, yeni seçim kampanyası konuşmasında geçmiş ve geleceğe dair konulara değindi. Rakibi Joe Biden'dan da bahseden ABD Başkanı konuşmasında, askeri yönetim ve dış politika konulara sıklıkla yer verdi.

GÜNDEM 28.08.2020, 10:00
Trump: Biden’ın 47 yıllık zararını tersine çevirdik
banner34

ABD Başkanı Donald Trump, 27 Ağustos günü Beyaz Saray bahçesinde yaptığı konuşmada çeşitler vaatlerde bulundu. Cumhuriyetçi Parti’nin başkomutanlık adaylığını, orduyu yeniden inşa etme sözüyle kabul etti. Kendisinden önceki döneme değinerek yönetim sürecinden bahsetti.

“İhanete seyirci kalamazdım”

Military Times’ın haberine göre Trump, 4 yıl önceki adaylık sebebinin ülkeye yapılan ihanete seyirci  kalmak istememesi olduğunu belirtti ve “Kariyer politikacıları, ticaret sınırları, dış politika ve ulusal savunma konusunda diğer ülkelerin bizden yararlanmasına izin verilirken oturamazdım.” şeklinde konuştu.

Orta Doğu’ya barış getirdiği iddiasını yeniledi

Trump, Amerikan askerleri ve ulusal güvenlik meselesini konuşmasındaki kilit noktalarda kullanarak, “Önceki yönetimlerin aksine, Amerika’yı yeni savaşların dışında tuttum ve birliklerimiz eve dönüyor.” dedi. DAEŞ’i yüzde 100 mağlup ettiğini söyleyen Trump, Orta Doğu’ya benzeri görülmemiş bir barış getirdiği iddiasını tekrarladı.

“Biden’ın verdiği zararı telafi ettik”

ABD Başkanı, 3 Kasım seçimlerinde karşılaşacağı rakibi Joe Biden’a da değindi. Joe Biden’ın arkasını topladığına işaret eden Donald Trump, “Son 4 yılı, Joe Biden’ın 47 yıl boyunca verdiği zararı tersine çevirerek geçirdik.” dedi.

“Göreve başladığımda Orta Doğu tam bir kaos içindeydi. DAEŞ öfkeliydi, İran yükselişteydi ve Afganistan’daki savaşın görünürde sonu yoktu” diyen Trump, güçlü sınırların sözünü verdi. Konuşmasını, “Güçlü sınırlarımız olacak, halkımızı tehdit eden teröristleri vuracağız ve Amerika’yı maliyetli yabancı savaşlardan uzak tutacağız.” vaatleriyle bitirdi.

Eleştirmenler Trump’la aynı fikirde değil

Muhalifler, Trump’ın DAEŞ savaşındaki rolünü abarttığını ve İran’la gerginliği alevlendirdiğini savunuyor. Ayrıca Trump'ın, Afganistan meselesinde rotayı değiştirmek adına çok az şey yaptığı düşünülüyor.

Trump’ın konuşmasını Beyaz Saray’da yapması da eleştirilmesine sebep oldu. Muhalifler bu tercihin etik olmayan ve saldırgan bir durum olduğunu öne sürdü.

28°
açık