banner23

banner24

Trump'ın Almanya'dan asker çekmesine büyük tepki

Alman Parlamentosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Norbert Roettgen, Trump'ın Almanya'dan asker çekmesine tepki gösterdi. Roettgen, atılan bu adım için "NATO’yu güçlendirmek yerine ittifakı zayıflatacak." dedi.

GÜNDEM 22.08.2020, 14:05
Trump'ın Almanya'dan asker çekmesine büyük tepki

Almanya'dan asker çeken ABD'ye Alman Parlamentosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Norbert Roettgen'den tepki geldi.

ABD’li ve Polonyalı askeri yetkililer, Polonya’yı daha fazla askeri birlikle desteklemek için imzaladıkları anlaşma için Polonya Dışişleri Bakanı Jacek Czaputowicz'in Amerikan birliklerini olması gereken yere çektiğini söyledi. Czaputowicz, Cumartesi günü ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile birlikte yaptığı görüşmede, ‘‘Polonya’daki Amerikan birliklerinin varlığı bizim caydırıcılık potansiyelimizi arttırıyor. Çünkü olası çatışma kaynağına daha yakınız.’’ dedi.

Polonya’nın üst düzey bir diplomatı, ‘‘Amerikan birliklerinin Almanya’da değil, Polonya’da konuşlandırılması oldukça önemlidir. Savaş sanatı bize, eğer ordu doğru yere konuşlandırılırsa caydırıcılığın daha yüksek olacağını temin ediyor.’’ dedi.

Polonya’daki asker artışı, Trump yönetiminin geçen ay duyurduğu, Almanya’dan yaklaşık 12.000 ABD askeri çekme planının bir parçası olarak görünüyor. Bunlardan 1000’i Polonya’da halihazırda bulunan 4.500 ABD askerine katılırken, diğerleri Belçika ya da İtalya’ya kaydırılacak veya ABD’ye geri dönecek. İhtiyaç duyulması halinde de, Avrupa’ya ya da dünyanın diğer sıcak noktalarına gönderilecek.

Son büyük azalmadan sonra Rusya Kırım'ı ilhak etmişti

ABD’nin Almanya’daki askeri varlığının azalması son olarak 2012’de gerçekleşmişti. İki yıl sonra, Rus birlikleri Kırım’a konuşlandırıldı ve Moskova yönetimi, Ukrayna topraklarını ilhak ederek NATO ile gerilimi arttırdı. Bunun üzerine Cumhuriyetçi ABD Senatörü Mitt Romney geçen ay yaptığı açıklamada, planı ‘‘büyük bir hata’’ ve ‘‘Rusya’ya bir hediye’’ olarak nitelendirdi.

Alman Parlamentosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Norbert Roettgen, konu üzerinde sosyal medyada şu tweeti attı: ‘‘#NATO’yu güçlendirmek yerine ittifakı zayıflatacak. ABD’nin askeri gücü artmayacak aksine Rusya ve Yakın ve Orta Doğu’ya göre azalacak.’’ ifadelerini kullandı.

(Kaynak: CNN İnternational)

banner34