TSK'dan Libya askerî personeline eğitim

Türk Silahlı Kuvvetleri, Askeri İşbirliği ve Danışmanlık Anlaşması kapsamında Libya Silahlı Kuvvetleri personeline “Üs Savunma Eğitimi” ve “SAS Eğitimi” vermeye devam ediyor.

GÜNDEM 01.11.2020, 18:35 01.11.2020, 19:09
TSK'dan Libya askerî personeline eğitim

Milli Savunma Bakanlığı’nın resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada, yapılan işbirliği anlaşması kapsamında eğitimlerin devam ettiği bildirildi.

Açıklamada; “Askeri Eğitim, İş birliği ve Danışmanlık Anlaşması kapsamında; Libya Silahlı Kuvvetler personeline, 'Üs Savunma Eğitimi' ve 'SAS Eğitimi' vermeye devam ediyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Libya’daki meşru hükümet olan Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) ile Türkiye arasında 27 Kasım 2019'da imzalanan iş birliği anlaşması;

Libya'da Ani Müdahale Kuvveti kurulmasına Türkiye eğitim, danışmanlık, malzeme ve planlama desteği verecek.

Türkiye'de ve Libya'da ortak "Savunma ve Güvenlik İşbirliği Ofisi" kurulabilecek.

Kara, deniz ve hava araçları, silahları, eğitim üsleri tahsis edilebilecek. Bu durumda mülkiyet, tahsis edilen ülkeye ait olacak.

Ortak askeri planlama, eğitim, silahların kullanılmasına yönelik danışmanlık verilebilecek.

Ortak tatbikatlar, istihbarat paylaşımı, "barışı koruma" operasyonları yapılabilecek.

Libya'ya ‘Misafir Personel’ olarak adlandırılan "savunma ve güvenlik kuruluşu mensubu siviller" ve birlikler gönderilebilecek.

Askeri gereçler hibe edilebilecek, satılabilecek ya da kiralanabilecek. Anlaşma, teknoloji transferi için Libya'ya lisans verilmesinin de önünü açıyor.

açık