banner23

banner26

banner24

banner25

TSK'dan Libya ordusuna temel askerlik eğitimi

Milli Savunma Bakanlığı, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Libyalı askerlere '' temel askerlik eğitimi'' verildiğini bildirdi.

GÜNDEM 13.07.2021, 11:49
TSK'dan Libya ordusuna temel askerlik eğitimi
banner34

Türkiye ve Libya arasında Kasım 2019'da imzalanan "Güvenlik ve Askeri İş Birliği Mutabakat Muhtırası" çerçevesinde TSK tarafından Libyalı askeri öğrenciler için verilen eğitim programları devam ediyor.

Milli Savunma Bakanlığı'nın Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda, ''Askerî Eğitim, İş Birliği ve Danışmanlık Anlaşması kapsamında, Libya Silahlı Kuvvetlerine yönelik eğitimlere devam ediyoruz. Görevli personelimiz tarafından Libyalı askerlere “Temel Askerlik Eğitimi” veriliyor.'' ifadeleri kullanıldı.

TSK'nın Libya Görev Grubu Komutanlığı da Libya Kara Kuvvetleri personeline havan, tank, hava savunma gibi teknik eğitimlerle birlikte temel muharebe eğitimleri veriyor.

Deniz kuvvetleri personeline ise seyir, gemi onarım ve deniz temel eğitimleri sağlanıyor. Bugüne kadar 18 farklı eğitim programında 1300 civarında Libyalı personelin eğitimi tamamlandı, 1100 askerin eğitimi Libya'daki eğitim merkezlerinde devam ediyor.

22°
parçalı az bulutlu