banner23

banner26

banner24

banner25

Türk Harp Sanayii Tarihi Sempozyumu'na sayılı günler kaldı

Milli Savunma Üniversitesi, Savunma Sanayii Başkanlığı ve Türk Tarih Kurumu'nun iş birliğiyle düzenlenen ve Türk savunma sanayii tarihinin ortaya çıkarılmasına dair yeni bir sempozyumlar serisinin ilki olan "Türk Harp Sanayii Tarihi Sempozyumu" 12 Mayıs Perşembe günü başlıyor.

GÜNDEM 09.05.2022, 18:24
Türk Harp Sanayii Tarihi Sempozyumu'na sayılı günler kaldı
banner34

Milli Savunma Üniversitesi, Savunma Sanayii Akademi ve Türk Tarih Kurumu’nun işbirliği ile organize edilen Türk Harp Sanayii Tarihi Sempozyumu, 12-14 Mayıs tarihlerinde Milli Savunma Üniversitesi Yerleşkesi'nde gerçekleştirilecek.

Bugüne kadar Türk harp sanayiini ele alan ilk sempozyum olma özelliğini taşıyan Türk Harp Sanayii Tarihi Sempozyumu; Türk askerî sanayiinin en eski çağlardan günümüze gelişiminin ortaya konması için bir başlangıç olacak.

Erhan AFYONCU, Rhoads Murphey, Gültekin YILDIZ, Tuncer BAYKARA, Zafer GÖLEN, Hamit PEHLİVANLI, Yaşar ERTAŞ, Feridun EMECEN, İdris BOSTAN, Mesut UYAR, Ahmet TAŞAĞIL, Zekeriya TÜRKMEN ve A. Sefa ÖZKAYA gibi uzman isimleri bir araya getirecek olan Sempozyum'da Türk askerî sanayiine dair teknik ve teknolojik gelişmeler, harp sanayiine dair önemli şahsiyetler ve müesseseler, projeler, askerî/savunma sanayiinin gelişim sürecine dair kültürlerarası etkileşim de dahil olmak üzere pek çok temel ve spesifik konunun ele alınması bekleniyor.

Geniş bir katılım olacağının tahmin edildiği Sempozyum'da antik çağlardan modern çağlara dair bir silah sergisi ve 14 Mayıs’ta da “Tarih Boyunca İstanbul Boğazı’nın Savunma Anlayışı: Boğaz Tahkimatı, Kaleler, Tabyalar” temalı gezi yapılacak.

İlk defa düzenlenecek olan Sempozyum'un her iki senede bir olmak kaydıyla gerçekleştirilmesi hedefleniyor.

20°
açık