banner23

banner26

banner24

banner25

Türk ordusu Afganistan’da artık bağımsız

NATO’nun Afganistan misyonunun sona erdiği; Türk askerinin bundan böyle bağımsız olarak hareket edeceği öğrenildi.

GÜNDEM 17.07.2021, 11:13
Türk ordusu Afganistan’da artık bağımsız
banner34

NATO birliklerinin en kapsamlı şekilde bulunduğu Afganistan, yabancı güçlerden arınmaya devam ediyor. 

Mepa News’in haberine göre, NATO'nun Afganistan'daki görevi, resmi bir açıklama yapılmadan 16 Temmuz Cuma günü sona erdi. Alman haber ajansı dpa'ya konuşan bazı diplomat ve askeri yetkililer, Afganistan'da artık NATO'nun komutası altında hiçbir askeri birlik kalmadığı bilgisini doğruladılar. 
Yetkililer halihazırda Afganistan’da askeri varlıklarını sürdüren Amerika ve Türk birliklerinin bundan böyle kendi ordularının emir komuta zinciri içerisinde bağımsız olarak hareket edeceklerini açıkladılar.

NATO’nun Afganistan misyonunun tarihindeki en kanlı askeri görev olduğu duyuruldu. Afganistan'da 2001 yılında başlayan savaşta NATO koalisyonuna bağlı toplam 3 bin 596 askerin son gördükleri yer Afgan toprağı oldu. Ölenlerin 2 bin 452'si ise Amerikan askerlerinden oluşuyor.

NATO'nun Uluslararası Güvenliğe Destek Gücü (ISAF) isimli askeri ekibi ABD'nin talebiyle oluşturulmuştu. Misyon, Aralık 2001'den Aralık 2014'e kadar Taliban'a karşı yürütülen operasyonlara aktif olarak katıldı. Misyon, 2015 yılından sonra ise "Kararlı Destek" adı altında yenilenerek Kabil hükümetine bağlı güvenlik güçlerinin eğitim donatım faaliyetlerine destek vermeye başlamıştı.

22°
parçalı az bulutlu