banner23

banner26

banner24

banner25

Türk ve Rus Askerî Heyetleri tahıl krizi için bir arada

Tahıl yüklü gemilerin tahliyesi için Türk ve Rus Askerî Heyetleri Moskova’da bir araya geldi.

GÜNDEM 22.06.2022, 14:24
Türk ve Rus Askerî Heyetleri tahıl krizi için bir arada
banner34

Gıda krizinin çözülmesi, Ukrayna limanlarında bekleyen tahıl yüklü ticari gemilerin tahliyesi, Borispol Havalimanı'nda kalan Türk Silahlı Kuvvetlerine ait uçakların Türkiye'ye emniyetle ulaşımı gibi konuları ele almak üzere Millî Savunma Bakanlığından bir askerî heyet dün Rusya'ya gitmiştir.

"Kırmızı hat" diplomasisi kapsamında görevlendirilen Türk ve Rus generaller başkanlığındaki askerî heyetlerin başkent Moskova'da gerçekleştirdikleri görüşme "yapıcı ve olumlu havada" geçmiştir.

Başta tahıl yüklü ticari gemilerin Ukrayna limanlarından tahliyesinin ele alındığı toplantıda, sorunun çözümüne yönelik Türkiye, Rusya, Ukrayna ve BM arasında görüşmelerin yapılmasına yönelik bir anlayış oluşmuştur.

Bu kapsamda Ukrayna ve BM tarafı ile görüşmeleri müteakip gelecek haftalarda Türkiye'de dörtlü olarak bir araya gelinmesi beklenmektedir.

Görüşmeler sonrası “Azov Concord” isimli Türk kuru yük gemisinin Mariupol limanından ayrılmasına izin verilmiştir. Gemi Ukrayna limanlarından ayrılan ilk yabancı gemi olmuştur.

29°
açık