banner23

banner26

banner24

banner25

Türkiye Etiyopya’da petrol ve doğalgaz arayacak

Tükiye Büyük Millet Meclisi (TBMM), Etiyopya’da doğal gaz, petrol ve maden aranmasına ilişkin sözleşmeyi onayladı.

GÜNDEM 31.05.2021, 11:56
Türkiye Etiyopya’da petrol ve doğalgaz arayacak
banner34

Türk dış politikasının Afrika’ya açılım hamlesi meyvelerini vermeye başladı. Türkiye’nin Afrika kıtasına yardım ve yatırımları hız kazandı. Konuyla ilgili bir sevindirici haber de doğalgaz zengini Etiyopya’dan geldi.  

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda, Etiyopya’da petrol, doğalgaz başta olmak üzere değerli maden aranması ve kurulacak tesislerin işletilmesine ilişkin sözleşme kabul edildi. Bu kapsamda Türkiye, bölgede petrol ve doğal gaz çıkarılması ve işlenmesine yönelik altyapıları oluşturup gereken bakımları üstelenecek.

İmzalanan anlaşma mineral ve hidrokarbon alanlarını da kapsayacak. Kamu ya da özel sektörün madencilik ve hidrokarbon yatırımları teşvik edilecek. Gerek görüldüğü takdirde de iki ülke arasında ‘’Madencilik ve Hidrokarbon Çalışma Grubu’’ oluşturulacak.

Önemli miktarda gaz rezervleri bulunan Etiyopya’da birçok yeni gaz yatağı keşfedilmeye devam ediyor. Yakın zamanda ülkenin sahip olduğu doğal gaz rezervinin 225 milyar metreküp bandını aşması bekleniyor. Ülkenin demir ve altın madenleri açısından da büyük bir potansiyel taşıdığı aktarılıyor.

28°
parçalı az bulutlu