banner23

banner26

banner24

banner25

Türkiye hedef tahtasında

Geçtiğimiz günlerde bir araya gelen İsrail Başbakanı Netenyahu ve Suudi Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın, gerçekleştirdikleri gizli görüşmede Türkiye’yi hedef alan konuların dile getirildiği öğrenildi.

GÜNDEM 26.11.2020, 22:52
Türkiye hedef tahtasında
banner34

Birkaç gün önce Suudi Arabistan’ın kıyı şeridindeki kentlerinden birinde İsrail Başbakanı Benyamin Netenyahu ve Suudi Veliaht Prens Muhammed bin Selman arasında gizli bir görüşme gerçekleşti. Yapılan görüşmenin ardından birçok farklı kaynaktan görüşmenin içeriğine dair bilgiler kamuoyuyla paylaşıldı.

İsrail merkezli Hayom gazetesine gerçekleşen görüşmeyle alakalı Suudi yetkililerin bilgi verdikleri öğrenildi. Paylaşılan bilgilere göre, ikili gizli toplantıda çok sayıda konuyu ele aldı. ABD’de başkan seçilen Joe Biden’ın yönetimi ve bölgede İran’a karşı ortak bir cephenin kurulması değerlendirildi. Prens Selman’ın, ABD’deki Kaşıkçı cinayeti dosyasına ilişkin de İsrail’den yardım istediği bildirildi.

Edinilen bilgilere göre, görüşmede Türkiye’yi de ilgilendiren son derece önemli stratejilerin de konuşulduğu biliniyor. Selman ve Netenyahu’nun gerçekleşen gizli görüşmede, Filistin meselesi özelinde Türkiye karşıtı ve Türkiye’nin Doğu Kudüs’teki nüfuzunu azaltmaya yönelik bir strateji geliştirdikleri öğrenildi.

Özellikle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın liderliği sürecinde bölgede artan Türk dostluğu ve Türkiye etkisinin kırılmasına yahut dengelenmesine yönelik, Suudi Arabistan’ın bölgeyle alakalı çalışmalarının artırılması, Suudi vakıf ve yardım kuruluşlarının bölgede aktif hale getirilmesi değerlendirildi. İsrail’in de bu yardım faaliyetlerine bir serbesti getirip, Türkiye’nin bölgedeki rolünü kaybetmesine yönelik planlanan girişimleri el altından desteklemesi bekleniyor.

25°
açık