banner23

banner26

banner24

banner25

Türkiye-Pakistan-Afganistan zirvesi İstanbul’da gerçekleştirildi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Afgan ve Pakistanlı mevkidaşlarıyla Afgan barış sürecini görüşmek üzere İstanbul’da bir araya geldi.

GÜNDEM 23.04.2021, 17:24
Türkiye-Pakistan-Afganistan zirvesi İstanbul’da gerçekleştirildi
banner34

Afganistan’da adil ve kalıcı bir siyasi uzlaşının sağlanması için Türkiye, Afganistan ve Pakistan dışişleri bakanları İstanbul’da buluştular. 

Üçlü zirvenin ardından yayınlanan ortak bildiride; egemen, bağımsız, demokratik ve birleşik bir Afganistan’ın destekleneceği vurgusu yapıldı. 

Eğer Taliban katılmayı reddetmeseydi 24 Nisan tarihinde, Afgan barışının tesisi için İstanbul’da bir konferans başlayacaktı. Üç bakan, ertelenen bu İstanbul Konferansı'na da atıfta bulunarak Taliban kanadına; Afgan halkının, bölgenin, uluslararası toplumun arzuladığı barışı sağlayacak kapsayıcı ve müzakere edilmiş bir uzlaşıya bağlılığını teyit etme çağrısı yaptı.

Üçlü zirvede, düzensiz göç meselesi de gündeme geldi. Türkiye’de sayıları her geçen gün artan Pakistanlı ve Afgan mültecilerin iyi donanımlı bir planla gönüllü, güvenli, çabuk geri dönüşü için birlikte hareket etme kararı alındı. 

Konunun uzmanları, Afganistan’da Taliban’ın yeniden iktidara yürümesinin yeni bir göç hareketi başlatabileceğini ifade ediyorlar. Türkiye’nin böyle bir göç dalgasında Afgan mülteciler için birinci hedef olması muhtemel görünüyor.

25°
açık