banner23

banner24

Türkiye’nin hak arayışından rahatsızlar

İngiliz basın kuruluşu DailyMail, Yunanistan ve Ermenistan’ın hukuksuz eylemlerini meşrulaştırmaya çalışıyor.

GÜNDEM 17.06.2020, 11:08
Türkiye’nin hak arayışından rahatsızlar
banner34

İngiliz basın kuruluşu DailyMail, Yunanistan ve Ermenistan’ın hukuksuz eylemlerini meşrulaştırmaya çalışıyor. 2014 yılında Çakabey Harekat Planlama Direktifi ile Türkiye’nin Yunanistan ve Ermenistan’ı işgal planı olduğuna yer verilen bir haberde; Türkiye’nin meşru haklarını korumaya çalıştığına ve özellikle bahsettiği tarafların ne denli hukuksuzluklara başvurduğuna hiç değinilmedi.

Habere İsrail basın kuruluşu Jerusalem Post’ta da yer verildi. Geniş kitlelere sahip bu basın kuruluşlarının bu şekilde propagandist ve paranoya içeren yayın yapmaları ve Türkiye’yi işgalci gösterme çabaları akıllara; Türkiye’nin Akdeniz ve Ege’de gerçekleştirdiği istikrarlı, hukuki ve meşru haklarını korumaya yönelik çalışmalarına karşı, Yunanistan ve Ermenistan’ın hukuksuz, diplomatik ve askeri eylemlerinin Akdeniz ve Ege’de çıkar gözleyen Avrupa ülkeleri himayesinde üzerinin örtülmeye çalışıldığını getiriyor.

Bazı stratejist ve uluslararası ilişkiler uzmanları ise bu gibi sahte haberlere yer verilmesini, Türkiye’nin bölgede ve denizlerde giderek güçlenmesi ve hak arama faaliyetlerinin, hukuksuzluğa ve meşruiyetsizliğe başvuran ülkelerde doğurduğu rahatsızlığa bağlıyorlar.

27°
parçalı bulutlu