banner23

banner26

banner24

banner25

‘’Türkiye’nin sınırları NATO’nun da sınırlarıdır’’

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye’nin sınırları aynı zamanda NATO’nun da sınırlarıdır, transatlantik coğrafyasının güvenlik ve istikrarının sorumluluğunu taşıyoruz.

GÜNDEM 15.06.2021, 11:31
‘’Türkiye’nin sınırları NATO’nun da sınırlarıdır’’
banner34

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi marjında düzenlenen Brüksel Forumu'nun "İstikrara Katkı" başlıklı oturumunda video mesaj yoluyla bir konuşma yaptı. 

Euronews’in haberine göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin sınırlarının NATO’nun da sınırlarını oluşturduğunu belirterek, ‘’Bu bakımdan, sadece kendi milli menfaatlerimiz için değil, transatlantik coğrafyasının güvenlik ve istikrarının temini için de önemli bir sorumluluk üstlendiğimizi biliyor, adımlarımızı bu bilinçle atıyoruz’’ ifadelerini kullandı. Erdoğan, dünyanın asimetrik tehditlerle yüzleştiğini; teknolojik gelişmeler, iklim değişikliği, terör, düzensiz göç ve koronavirüs salgınının yeni sınamaları beraberinde getirdiğini açıkladı. 

Türkiye’nin gerek kendi bölgesinde gerekse de bunun ötesinde güvenilir bir müttefik olarak üzerine düşeni fazlasıyla yerine getirdiğini belirten Erdoğan, "Sahadaki sorunların çözümünde inisiyatif alan, insani boyutu öne çıkaran, yapıcı ve aktif bir siyaset uyguluyoruz. Irak'tan Afganistan'a, Kafkaslar'dan Balkanlar'a, Karadeniz'den Akdeniz'e, Afrika'ya kadar istikrarın tesisine yönelik tüm girişimlere öncülük ediyor, katkı sağlıyoruz. Komşularımızla ilişkilerimizde uluslararası hukuka, adalet ve hakkaniyete, karşılıklı hak ve çıkarlara saygıyı gözetiyoruz. Komşumuz ve müttefikimiz Yunanistan'la aramızdaki diyalog kanallarının canlandırılmasının, ikili meselelerin çözümünün yanında bölgemizin istikrar ve refahına da hizmet ettiğine inanıyorum.’’ sözlerini kaydetti.

23°
açık