banner23

banner26

banner24

Türkiye’nin teklini veto eden Taliban’a ABD’den yanıt

Türk ordusunun Kabil havalimanını koruma teklifine karşı çıkan Taliban’a ABD’den ‘’bölgede uluslararası diplomasinin varlığı için güvenli bir havalimanı şart’’ cevabı geldi.

GÜNDEM 12.06.2021, 12:36
Türkiye’nin teklini veto eden Taliban’a ABD’den yanıt
banner34

Taliban, NATO askeri güçlerinin çekilmesi sonrasında Kabil Hamid Karzai Havaalanı güvenliğinin Türkiye tarafından sağlanması teklifine kesin surette karşı olduğunu açıklamıştı. Taliban’ın bu açıklamalarına ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yanıt geldi. 

Tolo News’in haberine göre ABD Dışişleri Bakanlığı, Kabil’de diplomatik misyonların varlıklarını sürdürebilmesi için belli şartlar olduğunu açıkladı ve işleyen, güvenli bir havalimanının bu varlığın korunmasındaki en önemli şart olduğuna dikkat çekti. Ayrıca açık bir havalimanının sıkıntıda olan Afganistan ekonomisi ve yolcuları için de faydalı olacağı belirtildi.

Taliban, Türkiye’nin teklifi ile ilgili olarak, ‘’Türkiye son 20 yılda NATO'nun bir parçasıydı, dolayısıyla 29 Şubat 2020'de ABD ile imzaladığımız anlaşma kapsamında Afganistan'dan çekilmeliler." ifadelerini kullanmıştı.

Sürece ilişkin nihai karar henüz verilmemiş olmakla beraber Türk yetkililerin NATO ve ABD ile olan görüşmelerinin sürdüğü biliniyor.

22°
açık