banner23

banner24

Türkmeneli'nin acı günü

Irak Türkmenleri'nin önde gelen isimlerinden Hasan Özmen Bayatlı tedavi gördüğü Kerkük Cumhuriyet Hastanesi'nde hayatını kaybetti.

GÜNDEM 06.08.2020, 09:03
Türkmeneli'nin acı günü
banner46

Irak'ın yeni kurulacak kabinesinde Türkmen Cephesi ve Irak Başbakanı tarafından bakan olarak aday gösterilen eski Diyala milletvekili Hasan Özmen Bayatlı hayatını kaybetti. Hayatı Türkmeneli'nin kurtuluşu için çalışmakla geçen Bayatlı'nın ölüm haberi, Irak Türkmen Cephesi (ITC) lideri ve Kerkük Milletvekili Erşat Salihi tarafından da twitterdan duyuruldu.

Salihi; "Dava dostum, yol arkadaşım, mücadeleci kardeşim Hasan Özmen Bayatlı'nın ölümü hepimizi, bütün Türkmeneli'yi sarstı. Mekanın cennet olsun değerli kardeşim... Türkmeneli siyaseti, Türkmeneli davası çok değerli bir ismini kaybeti." diyerek üzüntüsünü dile getirdi.

Irak'ta kurulacak yeni kabinede, geçtiğimiz şubat ayında Türkmen Cephesi ve Irak Başbakanı Mustafa el-Kazımi tarafından bakan olması için aday gösterilen ve olması beklenen Hasan Özmen Bayatlı, tedavi gördüğü Kerkük Cumhuriyet Hastanesi'nde kalp krizi nedeniyle hayatını kaybetti. Irak meclisi başbakana Türkmenler için kabineye devlet bakanlığı ekleyebilme yetkisi vermişti. Bayatlı ise onaylanması durumunda yeni kabinedeki tek Türkmen temsilci olacaktı. 

banner34
14°
az bulutlu