banner23

banner26

banner24

banner25

Twitter'dan ABD seçimlerine tedbir

Twitter ABD başkanlık seçimi öncesinde önlem olarak uyarı etiketi uygulaması yapacak.

GÜNDEM 03.11.2020, 16:14
Twitter'dan  ABD seçimlerine tedbir
banner34

Twitter, ABD başkanlık seçimi öncesinde yeni önlemler almayı sürdürüyor. Mikro blog servisi, son olarak adayların “erken zafer” ilanına ve kesinleşmemiş sonuçların süreci etkilemesini engellemeye yönelik tedbirler aldı.

Twitter'da kullanıcıların paylaşımlarına etiket ekleyecek. Bu etiketler sonuçların resmiyet kazanmadığı bilgisini kullanıcılara verecek. Twitter’ın hangi kurumun sonuçlarını “resmi” olarak değerlendirdiği de bu etiketlerde kullanıcılara bildirilecek.

Kurallara göre; mikro blog servisi adayların resmi hesaplarından veya kampanya hesaplarından yapılacak paylaşımların yanı sıra, 100 binden fazla takipçisi olan kişilerin paylaşımlarını veya belli bir etkileşim almış “viral” paylaşımları da etiketleyebilecek.

Twitter, söz konusu etiketin iki farklı versiyonunu hazırladı. Bunlardan birinde “resmi kaynaklar farklı bir sonuç bildiriyor” ifadesi yer alıyor. Diğerinde ise “bu paylaşım yapıldığında resmi kaynaklar henüz sonucu bildirmemişti” ifadesi görülüyor. Bu etiketler hem zaman akışında hem de ilgili paylaşım retweet edilmek istediğinde gösterilecek.

Twitter daha önce de Trump'ın seçimlere ilişkin yaptığı birçok paylaşımda, "yanlış bilgi" yaydığı gerekçesiyle uyarı etiketi eklemişti.

23°
az bulutlu