banner23

banner24

Twitter hackerının kefalet bedeli belli oldu

Aralarında eski ABD Başkanı Barack Obama, Elon Musk, Bill Gates, Jeff Bezos gibi isimlerin bulunduğu twitter hesaplarınında hacklendiği olay ile ilgili, Florida eyaletinin Tampa kentinden 17 yaşındaki Graham Clark tutuklanmıştı.

GÜNDEM 03.08.2020, 19:35
Twitter hackerının kefalet bedeli belli oldu

15 Temmuz 2020 tarihinde bitcoin borsa hesapları ve bazı ünlü isimlerin twitter hesaplarının hacklendiği olay ile ilgili sanıklar bulundukları bölge mahkemelerince hakim karşısına çıkartıldı.

Aralarında eski ABD Başkanı Barack Obama, Elon Musk, Bill Gates, Jeff Bezos gibi isimlerin bulunduğu twitter hesaplarınında hacklendiği olay ile ilgili, Florida eyaletinin Tampa kentinden 17 yaşındaki Graham Clark tutuklanmıştı. Clark’ın elebaşı olduğu düşünülüyor.

News.bitcoin'in haberine göre hesabına 3.3 milyon dolar değerinde bitcoin geçirdiği belirlenen Clark’ın kefalet bedeli 725.000 $ olarak belirlendi.

Kişisel bilgileri yasa dışı ele geçirerek satma, nitelikli dolandırıcılık ve iletişim sahtekarlığı gibi suçlamalarda bulunulan Clark, aynı zamanda twitter hack olayının beyni olmakla suçlanıyor.

Değerlendirmelere göre 17 yaşındaki Clark’ın; Floyd Mayweather, Elon Musk, Kanye West, Joe Biden, Jeff Bezos, Mike Bloomberg, Warren Buffett gibi kişilere ait yaklaşık 130 Twitter hesabına, Apple ve Uber gibi şirketlere erişimi oldu.

Clark’ın ilk duruşması Covid-19 kısıtlamaları nedeniyle bulunduğu bölge Hakimi Joelle Ann Ober tarafından video konferans yönetmiyle gerçekleştirilmiş, 22 yaşındaki Nima Fazeli ile 19 yaşındaki İngiliz vatandaşı Mason Sheppard adındaki iki ortağı ise tutuklanmıştı.

Savcılık korsanlardan Graham Ivan Clark'ın 30 ayrı suçtan arandığı ve 18 yaşından küçük olmasına rağmen mali dolandırıcılığa girdiği için, eyalet yasaları gereği yargılamasında bir yetişkin gibi işlem göreceği bilgisini paylaştı. Yine savcıların belirlemelerine göre hesabında  3,3 milyon dolar değerinde bitcoin bulunuyor.

Kendisine elektronik takip cihazı takılan Clark’ın aynı zamanda pasaportuna da el konulacak.

banner34