banner23

banner24

UAEA: Ukrayna'da olası bir nükleer kazayı önlemeliyiz

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) Başkanı Rafael Mariano Grossi, Ukrayna’da olası bir nükleer kazanın kesinlikle önlenmesi gerektiğini söyledi.

GÜNDEM 07.03.2022, 16:27
UAEA: Ukrayna'da olası bir nükleer kazayı önlemeliyiz

Rusya-Ukrayna savaşı tüm hızıyla devam ederken, Ukrayna bulunan nükleer santrallerin Rusya tarafından hedef alınması dünya kamuoyunun tedirgin olmasına neden oldu.

Çernobil ve Zaporijya Nükleer Santrali’nin Rusya tarafından ele geçirilmesi ve bu tesislerde nükleer sızıntı olması ihtimali Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nı harekete geçirdi.

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) Başkanı Rafael Mariano Grossi, Rusya-Ukrayna savaşı devam ederken yaşanacak olası bir nükleer kazanın sadece Ukrayna ve Rusya’yı değil bölgedeki bütün ülkeleri olumsuz etkileyeceğini ve insanların hayatlarını riske atacağını söyledi.

UAEA Başkanı Rafael Mariano Grossi, Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle Ukrayna’daki nükleer tesislerin emniyet ve güvenliğine ilişkin kaygılarını dile getirerek

“Ukrayna’da yaşanacak olası bir nükleer kazayı kesinlikle önlemeliyiz.” dedi.

“Çok büyük bir nükleer kaza tehlikesi ile karşı karşıyayız”

UAEA’nın bölgeye gitmeye ve yardıma hazır olduğunu belirten Grossi,

"Ukrayna'nın nükleer santrallerindeki askeri operasyonlar, Rusya dahil komşu ülkelerde yaşayanların hayatlarını riske atan eşi görülmemiş bir nükleer kaza tehlikesine yol açar." diye konuştu.

Ukrayna’da yaşanan gelişmeleri yakından takip ettiklerini söyleyen UAEA Başkanı Grossi,

"Ukrayna'da sahada neler olduğunu görüyoruz. Bu sefer nükleer bir kaza olursa sebep tabiat ananın neden olduğu bir tsunami olmayacak. Bunun yerine, yapabileceğimiz ve yapmamız gerekenleri bildiğimiz halde harekete geçmediğimiz için insanoğlunun başarısızlığının bir sonucu olacak." ifadelerini kullandı.

Tüm dünyaya bir çağrı yapan ve harekete geçilmesi gerektiğinin altını çizen Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) Başkanı Rafael Mariano Grossi,

“Çağrımı yineliyorum. Yüksek sesle, açık bir şekilde duyulmasına izin verin. Ukrayna'da bir nükleer kazayı önlemeliyiz. ‘Hepsi’ veya ‘hiçbir şey’ çözümlerinin arkasına saklanmayalım." dedi.

banner34