banner23

banner24

Ukrayna, ABD'den Patriot talep ediyor

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi Başkanı Andrey Yermak, ABD'den Patriot hava savunma sistemlerini Ukrayna topraklarına konuşlandırmasını istedi.

GÜNDEM 13.04.2021, 12:20
Ukrayna, ABD'den Patriot talep ediyor

Ukrayna ve Rusya arasında gerginlik artarak devam ediyor.

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi Başkanı Andrey Yermak, TIME'a verdiği demeçte, ABD'nin Patriot hava savunma sistemlerini Ukrayna topraklarına konuşlandırmasını istedi. Andrey Yermak en yakın Patriot hava savunma sistemlerinin Polonya'da olduğu belirterek, ''Ukrayna Rusya'ya karşı sadece kendi ülkesi için değil aynı zamanda Batı için de savaşıyor. Peki ABD Patriot bataryalarını nereye konuşlandırıyor? En yakın nokta olarak Polonya'ya. Patriotlar Ukrayna'da olmalı.'' açıklamasını yaptı.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, Amerikan gemilerinin Karadeniz'e gelişini "provokasyon" olarak tanımlayarak, "Bir 'kaza' yaşanması riskinin çok yüksek. ABD, Rusya ve Kırım'dan uzak durmalı." ifadelerini kullanmıştı.

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg ise bugün yaptığı açıklamada Rusya'nın Ukrayna sınırındaki askeri yığınağını derhal sonlandırması gerektiğini söyledi.

banner34