banner23

banner24

Ukrayna B planını açıkladı

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitriy Kuleba, Ukrayna'nın krizi çözmek için B planının her karış toprak için savaşmak olduğunu açıkladı.

GÜNDEM 23.02.2022, 10:11
Ukrayna B planını açıkladı

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile görüşmesinin ardından değerlendirmelerde bulunan Ukrayna Dışişleri Bakanı, Kiev'in B planının ne olduğunu açıkladı.

İzvestiya'da yer alan habere göre Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitriy Kuleba, Ukrayna'nın yaşanan kriz karşısındaki A planının Rusya'yı kontrol altına almak için her türlü diplomasi aracını kullanmak olduğunu söyledi. Kuleba, B planının ise ülkenin her karış toprağı için savaşmak olduğunu söyledi.

Ukrayna Devlet Başkanı Dmitriy Zelenskiy de 21 Şubat günü yaptığı açıklamada Ukrayna'nın kimsede korkmadığını, kimseye borçlu olmadığını ve kimseye bir şey vermeyeceğini söylemişti. 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 21 Şubat'ta Ukrayna'nın doğusunda bulunan ve sözde bağımsızlıklarını ilan eden Donetsk ve Luhansk Halk Cumhuriyetlerini tanıdığını açıkladı. İki taraf arasında iş birliği anlaşması imzalandı. Anlaşma ile Rusya, bölgede askeri üs kurma ve altyapı oluşturma gibi haklar elde etti.

banner34