banner23

banner24

Ukrayna, Batı silahlarının kullanımını denetleyecek

Ukrayna, Rusya ile devam eden çatışmada kendisine sağlanan Batı silahlarının kullanımını denetlemek üzere bir parlamento komitesi kurulduğunu duyurdu.

GÜNDEM 20.07.2022, 13:56
Ukrayna, Batı silahlarının kullanımını denetleyecek

Ukrayna, batıdan gelen silahların kullanımını kontrol altında tutmak istiyor.

Şarkul Avsat'ın haberine göre, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy dün (Salı) yayınlanan video mesajında bu adımı duyururken, Batı silahlarının kötüye kullanılmasına ilişkin haberleri yalanladı.

Zelenskiy “Rusya’nın destekçileri ve Rusya’ya Ukrayna'da veya başka yerlerde yardım edenler tarafından gündeme getirilen tüm iddiaları ortadan kaldırmak için, parlamentoya bağlı ek bir birim kurulacak” ifadelerini kullandı.ABD Başkanı Joe Biden yönetimi ise dün yaptığı açıklamada, bu hafta ilerleyen günlerde Ukrayna’ya yönelik başka bir silah ve teçhizat paketini açıklayacağını belirtti.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Direktörü John Kirby, destek paketinin, Ukraynalıların halihazırda yaygın olarak kullandığı Yüksek Hareket Yetenekli Topçu Roket Sistemi (HIMARS) araçlarından daha fazlasını içereceğini söyledi.

Kirby, ‘dünyanın iddia edilen ilhakın kasıtlı, yasadışı ve gayri meşru olduğunu bilmesi için ABD’nin de Rus planlarını ortaya çıkarmaya devam edeceğini’ sözlerine ekledi. Ayrıca ABD’nin ‘Rusya’nın kontrolü altındaki Ukrayna bölgelerine yerleştirdiği kuklalara ve ajanlara’ yaptırım uygulayacağını da belirtti.

banner34