banner23

banner26

banner24

banner25

Ukrayna'dan Kırım açıklaması

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Kırım'ın işgalden kurtarılmasına dair yeni açıklamalarda bulundu. Zelenskıy Kırım'ın işgalden kurtarılması ve Kırım halkının haklarının korunması için çeşitli yollar aradığını söyledi. 

GÜNDEM 20.10.2020, 18:26
Ukrayna'dan Kırım açıklaması
banner34

20 Ekim 2020 tarihinde Ukrayna Parlamentosu'nda konuşan Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, "Donbas'ta barış ve Kırım'ın işgalden kuratarılması benim önceliklerim" ifadelerini kullandı.

Kırım Haber Ajansı'nın (QHA) haberine göre Zelenskıy, "Donbas’ta barış ve Kırım’ın işgalden kurtarılması benim önceliklerim. Maalesef Normandiya Formatının gündeminde Kırım konusu hiçbir zaman yer almadı. Fakat bu konu her zaman bizim gündemimizde yer alacak.  Kırım işgal altında kalmaya ve orada yaşayan Ukrain ile Kırım Tatarları baskılara maruz kalmaya devam ederken dünya Kırım’ı unutmamalıdır… Bunun için yeni ve etkili araçlar arıyoruz. Kırım konusunu uluslararası gündeme geri getirdik. Kırım Platformu formatını oluşturuyoruz. Bu platform çerçevesinde Kırımlıların haklarının korunması ve yarımadanın işgalden kurtarılmasına yönelik uluslararası çabalar koordine edilecek. Bu inisiyatifi Avrupa Birliği, Birleşik Krallık, Kanada, Türkiye temsilcileri ve diğer ortaklarımızla kapsamlı bir şekilde görüştüm. Görüştüklerimizden çoğu bizim inisiyatifimize katılmaya hazır." ifadelerini kullandı.

"Kırım'ı savaşmadan teslim edenler cezalandırılacak" 

Kırım'ın teslim ediliş sürecine değinen Ukrayna Cumhurbaşkanı, "Kırım’ı savaşmadan teslim edenler cezalandırılmalı. Herkesin anlamasını istiyorum; konu intikam değil, konu adalet. Toplumun cevaplara ihtiyacı var." şeklinde konuştu.

25°
açık