banner23

banner26

banner24

banner25

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy'den yardım çağrısı

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, Rusya’ya yönelik yaptırımların devam etmesi ve Ukrayna’ya yapılan finansal ve askeri yardımların artırılması için çağrıda bulundu.

GÜNDEM 23.06.2022, 10:19
Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy'den yardım çağrısı
banner34

Rusya-Ukrayna savaşının hız kesmeden devam ettiği son günlerde iki ülkenin de ordusu ağır kayıplar yaşamaya devam ediyor.

Müzakerelerin kesin sonuç vermiyor oluşu savaşı çıkmaza sokarken Rusya, Ukrayna’ya uyguladığı baskıyı gün geçtikçe artırmaya devam ediyor.

Rusya’nın hava bombardımanı devam ederken birçok Ukrayna askeri tesisi de hedef haline geldi.

Savaşın ilk gününden beri Ukrayna’nın askeri tesislerini ve savunma sanayii firmalarının üretim tesislerini hedef alan Rusya, bu noktalara yaptığı saldırılarına devam ediyor.

Hava sahası üstünlüğü savaşın ilk günlerinden beri Rusya’nın elinde olmasına rağmen Rus tarafı aylar boyunca özellikle havada ağır kayıplar yaşadı.

Bütün bunlara rağmen saldırılarına devam eden Rusya son günlerde baskısını son derece artırmış durumda.

Rusya’nın yoğun baskısına karşı ayakta kalmaya çalışan Ukrayna tarafı ise tüm dünyadan gelecek askeri finansal yardımları bekliyor.

Son olarak Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy yaptığı video konferans yayınında bu yardım talebini yineledi.

Zelenskiy, çevrim içi video konferans bağlantısıyla, Kanada genelindeki 11 farklı üniversitenin öğrencilerine hitap etti.

Ülkeler ve toplumlar arasındaki mesafelerin, internet üzerinden azaltılabileceğini kaydeden Zelenskiy, "Bizim için internet bir tür silah çünkü neler olduğunu bu sayede gösterebiliyoruz. Bilgi, bazen bazı silah türlerinden daha büyük bir darbe vurabilir." dedi.

Zelenskiy, bilginin özellikle internet ve sosyal medya sayesinde Ukrayna için güçlü bir silah olduğunun kanıtlandığını ifade etti.

Ülkesinin Rusya'nın işgalinden yaklaşık dört ay sonra da demokrasiye bağlılığını sürdürdüğünü hatırlatan Zelenskiy, "Özgür ve demokratik bir gelecek için her şeye rağmen galip geleceğiz." diye konuştu.

Vladimir Zelenskiy, insanları mücadeleye ve uluslararası toplumu ise yardımları devam ettirmeye çağırarak, "Silahlara, finansal ve insani desteğe ihtiyacımız var. 7/24 kalıcı yaptırım baskısına ihtiyacımız var. Bunu ne kadar tekrar edersem edeyim, savaş devam ederken asla çok fazla söylemiş olmayacağım." ifadelerini kullandı.

21°
açık