banner23

banner24

Ukrayna için uzun bir gece

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Donetsk ve Luhansk'ın sözde bağımsızlıklarını tanıması tüm dünyada olağanüstü hal yaşanmasına sebep oldu.

GÜNDEM 22.02.2022, 02:16
Ukrayna için uzun bir gece

Son günlerde dünya kamuoyunun gündemini sıkça işgal eden Rusya-Ukrayna krizi bu gece (22.02.2022) kritik bir noktaya geldi. Uzun süredir ayrılıkçıların yerleştirildiği Ukrayna'daki Donetsk ve Luhansk bölgelerinin sözde bağımsızlıkları Rusya tarafından resmen tanındı.

ABD ve İngiltere'den kınama ve yeni yaptırım kararları açıklanırken Türkiye, Rusya'nın bu hamlesini Ukrayna'nın toprak bütünlüğünün açık ihlali olarak nitelendirerek kesinlikle tanımadığını belirtti ve sağduyu çağrısında bulundu.

Öte yandan Ukrayna Devlet Başkanı Zelensky Ulusal Güvenlik Konseyi Toplantısı'nın ardından İngiltere Başbakanı Boris Johnson ile görüştü.

Ukrayna Cumhurbaşkanı, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşecek

Almanya ve Fransa liderleri ile de telefonda görüşen Ukrayna Devlet Başkanı Twitter hesabından yaptığı açıklamada, mevcut durumu konuşmak üzere Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile de görüşeceğini bildirdi. 

banner34