banner23

banner24

Ukrayna: Kuzey Kore ile diplomatik tüm ilişkimizi kestik

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Donetsk ve Luhansk bölgelerini tanıyan Kuzey Kore ile diplomatik ilişkilerini kestiğini duyurdu.

GÜNDEM 14.07.2022, 20:12
Ukrayna: Kuzey Kore ile diplomatik tüm ilişkimizi kestik

24 şubat sabahından beri devam eden Rusya- Ukrayna savaşında Rus güçleri geçtiğimiz hafta Ukrayna’nın doğusundaki Luhansk ve Donetsk bölgelerini ele geçirdi.

Rus ayrılıkçılarının da desteğiyle Luhansk ve Donetsk bölgeleri Ukrayna’dan tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan etmişti.

Rusya ve Suriye’nin ardından Kuzey Kore’de Luhansk ve Donetsk bölgelerinin bağımsızlıklarını tanıdığını açıkladı.

Kuzey Kore’nin bu kararına ilişkin Ukrayna Dışişleri Bakanlığı yaptığı yazılı açıklamayla sert tepki gösterdi.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitriy Kuleba’nın imzasıyla yayınlanan açıklamada,

“Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti’nin, Rusya Federasyonu tarafından işgal edilen Ukrayna’nın Donetsk ve Luhansk bölgelerinin sözde “bağımsızlığını” tanıma kararını şiddetle kınıyor. Bu kararı, Pyongyang’ın Ukrayna’nın egemenliğini ve toprak bütünlüğünü baltalama girişimi, Ukrayna Anayasası, BM Sözleşmesi ve uluslararası hukukun temel norm ve ilkelerinin ağır ihlali olarak değerlendiriyoruz. Kuzey Kore rejiminin Donetsk ve Luhansk bölgelerindeki Rus işgal rejimlerinin ‘öznelliğini’ tanıması hükümsüzdür, hiçbir hukuki sonuç doğurmaz ve Ukrayna’nın uluslararası kabul görmüş sınırlarını değiştirmez.” ifadelerine yer verildi.

Rusya Federasyonu’nun da Kuzey Kore gibi tek kalmış bir ülke seviyesine getirilerek izole edileceğini vurgulayan açıklamanın devamında Kuzey Kore ile tüm diplomatik ilişkilerin kesildiğine vurgu yapılarak, “Böyle dostane olmayan bir eyleme yanıt olarak Ukrayna, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti ile diplomatik ilişkilerinin kesildiğini duyurur. Bu ülkeye uygulanan uluslararası yaptırımlar nedeniyle Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti ile siyasi ve ekonomik temaslar yürütülmemektedir. Rusya’nın mali ve siyasi olarak kendisine bağımlı olan ülkeler dışında dünyada artık müttefiki yok ve Rusya Federasyonu’nun izolasyon seviyesi yakında Kuzey Kore’nin izolasyon derecesine ulaşacak. Ukrayna, egemenliğine ve toprak bütünlüğüne yönelik ihlallere mümkün olduğunca sert bir şekilde yanıt vermeye devam edecek” ifadeleri kullanıldı.

banner34