banner23

banner26

banner24

banner25

Ukrayna, NATO şemsiyesi altına giriyor

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, NATO’nun Ukrayna’nın üyeliğine yeşil ışık yaktığını duyurdu.

GÜNDEM 15.06.2021, 09:08
Ukrayna, NATO şemsiyesi altına giriyor
banner34

Belçika’nın başkenti Brüksel’de düzenlenen NATO Zirvesi’nde Ukrayna ve Rusya arasında yaşanan krizin dinamiklerini değiştirecek bir adım atıldı. Bu bağlamda NATO ülkesi liderlerinin Ukrayna’yı ittifakın bir parçası haline getirmeyi onayladığı duyuruldu.

Ukrayna Devlet Başkanı Vlademir Zelenski, Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, NATO’nun Ukrayna’yı birliğe üye olarak almayı kabul ettiğini kaydetti. 


ABD Başkanı Joe Biden ise, Ukrayna'nın, NATO'ya dahil olmadan önce ülke içindeki yolsuzluğu bitirmesi ve tüm kriterleri yerine getirmesi gerektiğini belirtmişti. Biden ayrıca, Rusya'nın Ukrayna'daki askeri varlığının, Ukrayna'nın NATO'ya girişine herhangi bir engel teşkil etmediğini de ifade etti.

BBC’nin aktardığına göre, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, İngiltere Başbakanı Boris Johnson ve NATO Genel Sektereti Jens Stoltenberg ile NATO liderler zirvesi öncesi telefon görüşmesi gerçekleştirmişti. Zelenskiy görüşmelerde, Ukrayna’nın NATO üyeliğinin Donbas’taki savaşı bitirmenin ‘’yegane yolu’’ olduğunu vurguladı. 

Kremlin’den yapılan açıklamada ise, ‘’Ukrayna’nın NATO’ya üye olması işleri yalnızca daha fazla zorlaştıracak’’ ifadeleri kullanıldı.

22°
parçalı bulutlu