banner23

banner24

Ukrayna, Putin’le müzakere masasına oturmayacak

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile savaşı müzakere etmenin imkansız olduğuna dair bir kararname imzaladı.

GÜNDEM 04.10.2022, 16:42
Ukrayna, Putin’le müzakere masasına oturmayacak

Savaşın başladığı ilk günden bu yana geçen sürede müzakere masasında bir uzlaşma sağlayamayan Rusya ve Ukrayna arasında diyalog kapıları birer birer kapanıyor.

Rusya’nın ayrılıkçı bölgeler Donetsk, Luhansk, Herson ve Zaporijya’yı ilhak ettiğini açıklaması ve seferberlik kararı alması siyasi zeminin de gerilmesine neden oldu.

Batının askeri desteği ile muharebe sahasında olumlu sonuçlar alan Ukrayna, ayrılıkçı bölgeleri geri almak için adımlar atarken Rusya da saldırgan tutumuna devam ediyor.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in uzlaşmadan uzak tavrı ve tavizsiz tutumu olumsuz sonuçları da beraberinde getiriyor.

Rusya tarafının sürekli olarak Ukrayna’yı ve Batışı ülkeleri nükleer silah kullanmakla tehdit etmesi Ukrayna’nın tepkisine yol açtı.

Rusya’nın tutumuna karşı siyasi tavır da alan Ukrayna yönetimi, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile savaşı müzakere etmenin imkansız olduğuna dair bir kararname imzaladı.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, Rusya ile Ukrayna arasında devam eden savaş konusunda Rusya Devlet Başkanı Putin ile müzakere edilmesinin mümkün olmadığına dair Ukrayna Milli Güvenlik Konseyinin hazırladığı kararnameye imza attı.

Ukrayna Devlet Başkanlığının internet sitesinden yapılan yazılı açıklamada, Zelenskiy'nin ilgili kararı imzaladığı ve Rusya'nın, Ukrayna'nın topraklarını ilhak etmesine karşı alınacak tedbir maddelerini içeren; Ukrayna Milli Güvenlik Konseyinin 30 Eylül'de hazırladığı kararnamenin yürürlüğe girdiği bildirildi.

Kararnamenin ilk paragrafında, "Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin ile müzakere yapılamaz." ifadesine yer verildi.

banner34