banner23

banner26

banner24

banner25

Ukrayna Rus tarafının kayıplarını açıkladı

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, devam eden savaşta Rusya tarafının yaşadığı askeri kayıpların sayısını açıkladı.

GÜNDEM 18.03.2022, 11:41
Ukrayna Rus tarafının kayıplarını açıkladı
banner34

24 Şubat sabahından beri devam eden Rusya-Ukrayna savaşında müzakereler kesin sonuç vermiyor ve çatışmalar tüm hızıyla devam ediyor.

Rusya tarafının lojistik sıkıntılar nedeniyle yüzlerce zırhlı araç ve hava savunma sistemi kaybetmesi, Batılı ülkelerin Ukrayna’ya askeri desteğini artırmasına neden oldu.

Ukrayna’nın Batı’dan aldığı askeri destekle sahada yakaladığı başarıları artırması Rusya tarafının sınır ötesinden balistik füzeler ve seyir füzeleri ile saldırması sonucunu doğurdu.

Rusya’nın hava bombardımanı devam ederken birçok Ukrayna askeri tesisi de hedef haline geldi.

Savaşın ilk gününden beri Ukrayna’nın askeri tesislerini ve savunma sanayii firmalarının üretim tesislerini hedef alan Rusya, bu noktalara yaptığı saldırılarına devam ediyor.

Ukrayna ordusu ise tüm gücüyle direnmeyi ve Rus tarafına ağır kayıplar yaşatmayı sürdürüyor.

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı devam eden savaşta Rus ordusunun 24 Şubat-18 Mart'ta  kadar olan süreçteki kayıplarıyla ilgili verileri paylaştı.

Ukrayna Genelkurmayı’nın bildirdiği verilere göre; Ukrayna'ya saldıran Rus ordusundan 14 bin 200 asker öldürüldü, Ruslara ait 93 uçak, 112 helikopter, 450 tank, 1448 zırhlı araç, 205 top, 72 roketatar sistemi ve 43 hava savunma sistemi imha edildi.

Rus güçleri 879 araç, 3 hafif sürat teknesi, 60 yakıt aracı ve 12 insansız hava aracı (İHA) kaybetti.

22°
açık