banner23

banner24

Ukrayna: Rusya füze saldırılarına devam ediyor

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, Rusya’nın Ukrayna’ya sınır ötesinden düzenli olarak füze saldırısında bulunduğunu açıkladı.

GÜNDEM 07.03.2022, 17:00
Ukrayna: Rusya füze saldırılarına devam ediyor

24 Şubat’tan bu yana tüm hızıyla devam eden Rusya-Ukrayna savaşında, sivil kayıplar artıyor.

Rusya’nın Ukrayna’nın egemenlik haklarını ihlal etmesi ve emperyal amaçlarını gerçekleştirmek için Ukrayna’yı işgal etmesi Batılı ülkeler başta olmak üzere bütün dünyanın tepkisi ile karşılandı.

Birçok Avrupalı ülke ve Rusya’nın bazı sınır komşuları hava sahalarını Rus uçaklarına kapattı ve Rusya ile olan ticari ilişkilerini askıya aldı.

Özellikle NATO’nun ve Avrupa Birliği’nin Rusya’ya karşı olan net tepkisi Kremlin cephesinde de rahatsızlıkların oluşmasına neden oldu.

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’nin ve Ukraynalı sivillerin Ruslara karşı direnişi de Rusya’nın muharebe sahasında başarısızlıklar yaşamasına sebep oldu.

Ukrayna’nın içlerinde bulunan askerlerine lojistik destek sağlayamayan Rusya, Ukrayna’nın Belarus sınırından füze saldırılarına başladı.

Bu saldırılarda sivil hassasiyet gözetmeyen Rusya, Ukrayna’nın egemenlik haklarını ihlal etmesinin yanı sıra savaş suçu olarak nitelendirilebilecek faaliyetlerde de bulunuyor.

Konu ile ilgili açıklama yapan Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı,

“İşgalciler, Ukrayna'ya hava saldırısı düzenlemek için Belarus'un hava sahasını kullanmaya devam ediyor." ifadelerini kullandı.

Ukrayna ordusunun, Rus askerlerinin ilerleyişini durdurmak için her yönde savunma operasyonları yürüttüğü aktarılan açıklamada, Rus güçlerinin karada ağır kayıplar vermeye devam ettiği belirtildi.

Genelkurmay Başkanlığından yapılan bir diğer açıklamaya göre, 24 Şubat'tan bu yana Ukrayna ile Rusya arasındaki savaşta 11 binden fazla Rus askeri hayatını kaybetti. Bunun yanı sıra 46 uçak, 68 helikopter, 290 tank, 999 zırhlı araç, 117 topçu sistemi, 454 araç, 60 yakıt tankı ve 7 insansız hava aracı etkisiz hale getirildi.

banner34