banner23

banner26

banner24

banner25

Uluslararası Anadolu Kartalı Tatbikatı başladı

21 Haziran – 2 Temmuz 2021 tarihleri arasında Konya 3. Ana Jet Üs Komutanlığı’nda icra edilecek Uluslararası Anadolu Kartalı Tatbikatı başladı.

GÜNDEM 22.06.2021, 16:18
Uluslararası Anadolu Kartalı Tatbikatı başladı
banner34

Türk Hava Kuvvetleri’nin ev sahipliğinde düzenli olarak gerçekleştirilen Uluslararası Anadolu Kartalı 2021 Tatbikatı, 21 Haziran’da başladı. Tatbikata; Türkiye, Azerbaycan, Pakistan ve Katar Hava Kuvvetleri katılıyor.

Milli Savunma Bakanlığı, resmi sosyal medya hesaplarından tatbikatın başladığını kamuoyu ile paylaştı.

Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Uluslararası Anadolu Kartalı Eğitimi, 21 Haziran’da Azerbaycan, Katar, Pakistan ve NATO’nun fiilî olarak katılımıyla başladı. Tatbikat ile tüm katılımcıların bilgi, beceri ve tecrübelerinin paylaşılması ve birleşik harekâta yönelik eğitim seviyelerinin yükseltilmesi amaçlanıyor.” ifadelerine yer verildi.

Uluslararası Anadolu Kartalı Tatbikatı

Konya 3’üncü Ana Jet Üs Komutanlığı Anadolu Kartalı Eğitim Merkezi’nde düzenlenen tatbikat; bir dönemi milli, bir dönemi uluslararası olarak yılda iki kez icra ediliyor.

Tatbikat; Kırmızı (Düşman) ve Mavi (Dost) kuvvetler arasında bir senaryo altında, gerçekçi bir savaş ortamında gerçekleştiriliyor.

Uluslararası Anadolu Kartalı Tatbikatı son olarak 2019 yılında gerçekleştirilmiş, Covid-19 nedeniyle 2020 yılında planlanan milli ve uluslararası tatbikatlar iptal edilmişti.

23°
açık