banner23

banner26

banner24

banner25

Üsküp’te “Türk Okçuluğunun Tarihî Serüveni” sergisi açıldı

Üsküp'te düzenlenen “Türk Okçuluğunun Tarihî Serüveni” adlı serginin 21 Aralık Pazartesi günü TBMM Başkanı Mustafa Şentop tarafından açılışı yapıldı.

GÜNDEM 22.12.2020, 10:33
Üsküp’te “Türk Okçuluğunun Tarihî Serüveni” sergisi açıldı
banner34

Makedonya’nın başkenti Üsküp’te Okçular Vakfı ve Yunus Emre Enstitüsü iş birliğiyle 21 Aralık Pazartesi günü tarihî Kurşunlu Han’da “Türk Okçuluğunun Tarihî Serüveni” isimli serginin açılışı yapıldı.

Kuran-ı Kerim tilavetiyle başlayan sergiye önemli birçok isim katıldı. Bunlar arasında TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, T.C. Üsküp Büyükelçisi Hasan Mehmet Sekizkök, T.C. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alparslan, Okçular Vakfı Başkanı Haydar Ali Yıldız, Anayasa Mahkemesi Başkanı Salih Murat, milletvekilleri, belediye başkanları da vardı.

Konuşmaya Yahya Kemal’in Kaybolan Şehir şiiriyle başlayan TBMM Başkanı Mustafa Şentop, geçmişin mirasını yaşattıkları ve geleceğe taşıdıkları için organizasyonu düzenleyen kişileri kutladığını bildirdi.

Şentop Türk okçuluk tarihi ile ilgili yaptığı açıklamada, “Serginin Kuzey Makedonya’da büyük bir ilgiyle izleneceğine inanıyorum. Ok ve yay ile onun kullanımını tanımlayan okçuluk, akdim Türk tarihi içerisinde müstesna bir yere ve öneme sahiptir. Okçuluğu bir hayat biçimi olarak benimseyen Türkler, kendilerine Bozok ve Üçok gibi okla ilişkili isimler vermişlerdir. Hakeza Kayı Boyu’nun simgesinin iki ok arasına yerleştirilmiş yay olması elbette bu tarihi mirasın bir sonucudur.dedi.

Şentop konuşmanın devamında, “Bir sanatı icra etmek, bir eseri ortaya çıkartmak, rikkat, dikkat ve sabır ister. Sergiler, kültür-sanat alanında yapılan faaliyetlerin ortaya çıkartılan eserleri ilgilisiyle buluşturmak amacıyla açılır. Düşüncelerimizi, hislerimizi somutlaştırdığımız bu tür faaliyetler bir araya gelmemize de vesile olmaktadır. Kültürü, sanatı desteklemeliyiz. Böylesine özenli bir serginin Makedonya’da hak ettiği ilgiyi göreceğine inanıyorum.” açıklamasında bulundu.

T.C. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alparslan ise Makedonya ile Türkiye arasında birçok alanda yaşanan gelişmelere değinerek özellikle okçuluk gibi kültürel bir alandaki iş birliğinin geliştirilmesinin iki ülke arasında kopmaz bir bağ oluşturacağını ifade edip “Bu çerçevede Okçular Vakfı ve Yunus Emre Enstitüsünün gerçekleştirdiği bu ‘Türk Okçuluğunun Tarihî Serüveni’nin Türkçe bayramını kullandığımız bugünde olması son derece anlamlı.” şeklinde bir açıklama yaptı.

Sergiye katılan diğer davetlilerden biri olan Okçular Vakfı Başkanı Haydar Ali Yıldız, serginin Türk okçuluğunun Kurşunlu Han’ın imar ve ihyasına katkı sağlayacağını beklediklerini söyledi. Konuşmasının devamında, “Üsküp, elbette ki ok ve yay dendiğinde mutlaka zikredilmesi gereken bir beldemiz; çünkü Türkçeyi annesinin sütü kabul eden Yahya Kemal Beyatlı’nın ‘Ok’ şiiri tam da burayla özdeşleşir. Dilerim buranın Makedonyalı, Arnavut gençler, Müslüman-Türk kardeşlerimiz, herkes bu medeniyet zenginliğini görüp tanışırlar.” ifadelerini kullandı.

İleri gelen davetlilerin konuşmaların ardından Tozkoparan İskender’in menzil taşının replikası Kurşunlu Han’daki yerini aldı. TBMM Başkanı Şentop başta olmak üzere davet edilen diğer protokol üyeleri de ok atışında bulundu. Şentop daha sonra Geleneksel Türk Okçuluğu Üsküp kulübü üyeleriyle de bir araya geldi.

10°
açık