banner23

banner26

banner24

banner25

Vietnam askerî savunma yapısını güçlendiriyor

Vietnam, Güney Çin Denizindeki tartışmalar devam ederken bölgedeki istihkâmlarını kuvvetlendiriyor.

GÜNDEM 23.02.2021, 14:50
Vietnam askerî savunma yapısını güçlendiriyor
banner34

Güney Çin Denizi bölgesi sıklıkla bölgeye komşu devletlerin hak iddiaları ve anlaşmazlıkları sebebiyle gündeme geliyor. Bu sefer ise bölge, Vietnam’ın Spratly Adalarında yer alan savunma mevkilerini ve tesislerini Çin agresifliğine karşı güçlendirdiğine dair bir raporla gündeme geldi.

South China Morning Post sitesinde yer alan haberde, tartışmalı adalarda, Çin tesislerine yönelik saldırı gerçekleştirebilmek adına savunma sistemlerine sahip oldukları belirtildi. Buna ek olarak çeşitli kaynaklardan edinilen raporlarda Vietnam’ın son iki yıldır (en önemlileri Sin Cowe adası ve Batı Resifi bölgesinde olmakla birlikte) bu tür güçlendirme faaliyetleri içerisinde bulunduğuna dikkat çekildi.

Haberin devamında, geçen iki yıl içerisinde Batı Resifi bölgesinde yer alan 70 dönümlük araziye sinyal kuleleri ve idari binaların kurulduğu, Sin Cowe adasının kuzey kıyı şeridinde yer alan 26 dönümlük alana ise birtakım savunma tesisi inşaatlarının gerçekleştiği belirtildi. İsrail’den satın alınan topçu roket sistemleri de dahil olmak üzere ada zincirinde yer alan Vietnam ileri karakollarına daha yeni ve uzun menzilli silahların yerleştirildiği aktarıldı.

22°
parçalı az bulutlu