banner23

banner24

Yeni Zelanda Ukrayna askerlerinin eğitimine katkıda bulunacak

Yeni Zelanda'nın, İngiltere'de Ukrayna askerlerine eğitim veren ekibine 120 personel daha göndereceği açıklandı.

GÜNDEM 15.08.2022, 14:37
Yeni Zelanda Ukrayna askerlerinin eğitimine katkıda bulunacak
banner46

Rusya-Ukrayna savaşının tüm hızıyla devam etmesi ve iki ülke arasında yapılan müzakerelerden ateşkes adına herhangi bir sonuç çıkmaması, Batılı ülkelerin Ukrayna’ya olan desteğini artırıyor.

Özellikle İngiltere, ABD ve Avrupa Birliği ülkelerinin Ukrayna’yı devam eden savaşta hem silah hem de mühimmat olarak desteklemesi direnişin sürdürülebilirliğini sağlıyor.

Silah ve mühimmat desteğinin yanı sıra NATO ve ABD başta olmak üzere Batılı ülkeler Ukrayna’yı doktrinel manada da destekliyor.

Ukrayna’nın direnişinin silah ve mühimmat desteği ile sürdürülebilir kılınacağını düşünen Batı ülkeleri, sahada Ukrayna’nın Rusya’ya karşı başarı kazanabilmesi için de doktirnel destek sağlıyorlar.

Bu kapsamda harekete geçen ülkelerden biri de Yeni Zelanda oldu.

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, yaptığı açıklamada, Kiev'in öz savunmasını yapabilmesi için yürütülen uluslararası çalışmalar olduğunu anımsattı.

Ardern, bu çalışmalar kapsamında 120 personelin daha Ukrayna askerini eğitmek üzere İngiltere'ye gönderileceğini açıkladı.

Vatanını ve halkını Rusya'nın haksız saldırısına karşı koruyan Ukrayna'nın destek taleplerine karşılık verilmeye devam edileceğini vurgulayan Ardern, Ukrayna'nın öncelikleri arasında askerlerinin eğitilmesi olduğunu belirtti.

Ardern, Yeni Zelanda'nın, Ukrayna'nın destek taleplerine karşılık veren ülkelerle dayanışma içinde olmaktan gurur duyduğunu dile getirdi.

banner34
18°
açık