banner23

banner24

YTB Altunköprü Katliamı’nın 30. yılında anma töreni düzenledi

Kerkük’ün Altunköprü Beldesinde 30 yıl önce bugün kurşuna dizilen sivilleri anmak için YTB, bir etkinlik gerçekleştirdi.

GÜNDEM 29.03.2021, 16:35
YTB Altunköprü Katliamı’nın 30. yılında anma töreni düzenledi

30 yıl önce bugün, bir Ramazan ayı gününde Saddam güçleri tarafından aralarında çocukların da bulunduğu yüzden fazla masum Türkmen kurşuna dizilerek öldürüldü. Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, katliamın yıl dönümünde Altunköprü şehitlerini anmak için bir etkinlik düzenledi. 

YTB Başkanı Abdullah Eren ve Irak Türkmen Cephesi (ITC) Türkiye Temsilcisi Mehmet Tütüncü’nün de katıldığı programda bu acı olay tekrar hatırlanırken; Türkmen şehitler de rahmetle anıldı. 
YTB Başkanı Abdullah Eren konuşmasında, ‘’Batı Trakya, Bulgaristan, Kırım, Ahıska & Uygur Türkleri için yaptığımız çalışmaları Türk dünyasının acısı haline gelmiş Altunköprü Katliamı’nın daha fazla bilinmesi için de yapıyoruz. Irak Türkleri’nin geleceğinde bu tür elim hadiselere bir daha rastlanmaması en büyük dileğimiz’’ ifadelerini kullandı.

Tören kapsamında ilk olarak TRT Sanatçısı Ahmet Tuzlu ve Türkiye Mezunu Ahmet Benne Altunköprü Katliamı için besteledikleri ağıtları seslendirdiler. Ağıtların ardından ise olayın iç yüzünü ve sonuçlarını ele alan bir panel düzenlendi.

banner34