banner23

banner31

banner24

YTB Başkanı Eren'den "Güçlü Avrupalı Türk" açıklaması

Resmî temaslar çerçevesinde Almanya'ya giden Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar (YTB) Başkanı Abdullah Eren, YTB olarak amaçlarının Türk vatandaşlarının Türkiye ile bağlarını muhafaza etmek ve eğitim-kültür faaliyetlerine ağırlık vermek olduğunu, ayrıca güçlü bir Avrupalı Türk varlığı talep ettiklerini açıkladı.

GÜNDEM 04.09.2021, 15:16
YTB Başkanı Eren'den "Güçlü Avrupalı Türk" açıklaması

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar (YTB) Başkanı Abdullah Eren, sürdürdüğü temaslara bağlı olarak milyonlarca Türk'ün yaşadığı Almanya'ya gitti.

Almanya'da TRT Deutsch ofisini ziyaret eden Eren, YTB'nin bir diaspora kurumu olduğunu vurguladı. Eren, Almanya'da kurdukları dernekler vasıtası ile şimdiki nesil ile Almanya'ya ilk giden neslin sosyalleşmelerini sağladıklarını söylerken 1960'lı yıllarda bayram namazı kılmak için (bu dernekler) ile yine organize olabildiklerini dile getirdi.  YTB olarak amaçlarının Türk vatandaşlarının Türkiye ile bağlarını muhafaza etmek ve eğitim-kültür faaliyetlerine ağırlık vermek olduğunu söyleyen Eren, bir diğer amaçlarının da Sivil Toplum Kuruluşlarının (STK) kapasitelerinin geliştirilmesi için çaba sarf etmek olduğunu ifade etti.

Temel meselelerde refleks gösterebilecek güçlü Avrupalı Türk varlığı talep ettiklerinin altını çizen Eren, farklı düşünebileceğini, farklı dini veya ideolojik yapılanmalar olabileceğini ama Türkiye üst çatısı altında birleşebilmeleri gerektiğini dile getirdi.

Farkındalık, aktif katılım ve talep

YTB Başkanı Eren, Almanya'da yaklaşan seçimleri de hatırlatarak, "Almanya'da yaşayan Türkiye kökenlilerin siyasal katılımları önemli. Toplumuzun yaşadıkları ülkelerde siyasal katılımları yüzde 20-25'i geçmiyor. Yerel meclislerden federal seçimlere kadar tüm o süreçlerde Türk toplumunun seçim farkındalığına sahip olmasını arzuluyoruz." dedi.

Almanya'da yaşayan Türklerin Türkçe eğitim konusunda talepkar olması gerektiğinin altını çizen Eren, "Almanya'da 6 ile 20 yaş arasında 800 bin genç var. Türkçe eğitim konusunda taleplerin daha yüksek sesle dile getirilmesi gerekiyor" şeklinde konuştu.

Almanya’ya göçün 60’ıncı yılı

YTB Başkanı Eren, bu yıl Türkiye-Almanya İşgücü Anlaşması'nın 60. yılı olduğunu dile getirerek, bu vesileyle birçok etkinlik yaptıklarını ve yapmaya devam edeceklerini söyledi.

Eren, 60. yıl kapsamında Türk Alman Üniversitesi'yle sempozyum düzenleyeceklerini belirterek, şunları dile getirdi: "Pandemi nedeniyle 60. yılı es geçmeyeceğiz. Sirkeci'de Sayın Cumhurbaşkanımızın katılımıyla bir etkinlik düzenleme planımız var. Almanya'da başarı göstermiş insanların hayat hikayelerini YouTube'da izleyenlerin beğenisine sunacağız. Kitap çalışmamız var. Berlin Büyükelçiliğimizle beraber burada bir etkinlik düzenlemek istiyoruz."

Avrupa'da Türklerin yoğun yaşadığı yerlerde kültürel faaliyetlerin icra edilebileceği konferans salonlarının olduğu Türkevlerinin bulunması gerektiğini söyleyen Eren, "Türkevi Projesi'ne inanıyorum. Vatandaşlarımızın yoğun yaşadığı yerlerde herkesin gelebileceği, sosyal faaliyetlerde bulunabileceği bir Türkevi olmasını isteriz." şeklinde konuştu.

"Memleket Yolu" mobil uygulaması

Eren, YTB olarak hazırladıkları Avrupalı Türkler için "Memleket Yolu" adlı yol yardımı ve ülke bilgilendirme uygulamasının da indirilmesi tavsiyesinde bulunarak, "Bu uygulama, çok güzel ve başarılı bir uygulama. Türkiye'ye geliş gidişlerde bu uygulama üzerinden iletişim de kurulabiliyor." dedi.

26°
parçalı bulutlu