banner23

banner24

YTB Türk karşıtı saldırıların raporunu yayınladı

Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, "Yurt Dışındaki Türkleri Hedef Alan Saldırılar 2019" raporunu yayınladı. Raporda saldırıların tek tek yazılmasının yanı sıra; ülkelere göre oransal dağılım, saldırı türleri ve türlere göre oransal dağılım gibi geniş kapsamlı bilgiler verildi.

GÜNDEM 01.09.2020, 19:23
YTB Türk karşıtı saldırıların raporunu yayınladı

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) tarafından gurbetçi Türkler'e karşı 2019 yılında yapılan saldırılar raporlaştırıldı. Rapordaki tanımıyla "Batı'nın normali" haline gelen İslam karşıtlığının beslendiği motivasyon kaynaklarından, saldırı türlerine ve bütün başlıkların oransal dağılımlarına kadar pek çok bilgiye yer verildi. 

Yalnızca 2019 yılında Türk vatandaşlarına 253 saldırı düzenlendiği rapor edildi. Bu saldırıların 47'sinin PKK terör örgütü saldırısı, 126'sının İslamofobik saldırı ve geriye kalan 80 saldırının da ırkçı saldırı olduğu belirtildi. 

Hazırlanan raporda saldırıların gerçekleştiği ülkeler de listelendi. Listenin birinci sırasını 149 saldırıyla Almanya tutarken, Fransa 25 saldırı ile ikinci sırada yer aldı. 20 Ülkenin yer aldığı listede 15'er saldırı ile İsviçre ve İngiltere diğer ülkeleri takip ediyor. Bunların dışında listede ABD'den Baltık ülkesi Litvanya'ya kadar pek çok ülke bulunuyor. Saldırı türlerinin de yer aldığı raporda, 64 saldırının cami saldırısı olduğu görülüyor. Bu sayıyı 42 ile "şahsa saldırı" takip ediyor. Saldırı türleri listesinde mezarlık ve eğitim kurumlarına saldırı gibi örnekler de bulunuyor. 

Rapor için dış temsilciliklere ve Diyanet İşleri Başkanlığı'na ulaşan kayıtların yanı sıra medyaya yansıyan olaylar ve mağdurların YTB'ye doğrudan bildirdikleri saldırı bilgilerinden faydalanıldı. Söz konusu rapor 4 dilde yayınlandı. 

banner34