banner23

banner24

Yunan basını: 12 mil talebinden vazgeçildi

Yunanistan Eski Dışişleri Bakan Yardımcısı Hristos Rozakis'in Yunanistan'ın, kara sularındaki 12 mil talebinden vazgeçerek 10 mil formülünü kabul ettiği iddiaları Yunan basınına bomba gibi düştü.

GÜNDEM 16.01.2022, 14:18
Yunan basını: 12 mil talebinden vazgeçildi

Türkiye ile Yunanistan arasında yaşanan kara suları sınırında yeni bir gelişme daha yaşandı.

Yunan basını Yunanistan'ın kara sularında 12 mil talebinden vazgeçtiği iddialarıyla çalkalanıyor.

Yunan medyası, bir radyo kanalına konuşan eski Dışişleri Bakan Yardımcısı Hristos Rozakis'in Türkiye ile Yunanistan arasındaki meselelere ilişkin bazı iddialarına yer verdi.

Rozakis yaptığı açıklamada Yunanistan'ın, kara sularındaki 12 mil talebinden vazgeçerek 10 mil formülünü kabul ettiğini iddia etti. Rozakis, Yunanistan'ın bu kararını "Yunanistan, Türkiye ile diyaloğu canlandırmak için elinden geleni yaptı." şeklinde ifade etti.

Rozakis, Yunan tarafının, kara sularını 10 mille sınırlamayı da içeren yapıcı öneriler sunduğunu fakat Türkiye'nin, Yunanistan'ın kara bölgesinde dahi meşru haklarını kullanmaları konusunda provokatif davrandığını ileri sürdü.

Türkiye ise Ege ve Akdeniz'deki milli menfaatlerinden hiçbir şekilde vazgeçmeyeceğini her fırsatta dile getiriyor.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, Türkiye’nin Ege Denizi ve Doğu Akdeniz’deki haklarından vazgeçmeyeceğini ve Yunanistan’ın Ege Denizi’nde karasularını 12 mile çıkarması durumunda bunu savaş sebebi sayacağını ifade etmişti.

banner34