banner23

banner24

Yunan medyası savaş senaryoları kurmaya başladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın EFES-2022 Tatbikatı Seçkin Gözlemci Günü'nde 100 yıl önceki pişmanlığını yeniden yaşamaması için Yunanistan'ı uyarması sonrası Yunan medyasının gündemini savaş senaryoları almaya başladı.

GÜNDEM 17.06.2022, 14:21
Yunan medyası savaş senaryoları kurmaya başladı

Lozan ve Paris Anlaşmalarıyla silahlandırılmaması koşuluyla Yunanistan'a verilen Adalar'ın silahlandırılması ve orada ABD üssü kurulması Türkiye ve Yunanistan arasında gerilimi had safhaya çıkardı.

Yaşanan gerilimin ardından Cumhurbaşkanı'nın Yunanistan'ı pişmanlıkla sonuçlanacak hayallerden uzak durması ve aklını başına alması konusunda sert bir dille uyarması Yunan medyasını savaş senaryoları üzerinde düşünmeye sevk etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan bu kez Yunanca uyardı: Yunanistan aklını başına alsın  - Yeni Şafak

Yunan medyası önce Türkiye'nin yerli ve millî balistik füze sistemi BORA’nın menzilinin (360 km) Atina’ya kadar ulaşabileceğini tartışmış, Mavi Vatan'ın sınırlarını ele almıştı.

Bugün ise TaNea gazetesi Türkiye'yi kastederek Ege'de veya diğer bölgelerde 6 adet Rafale uçağının rakibe büyük psikolojik baskı uygulayabileceğini yazdı.

Fransız savaş uçağı Rafale'lerle "mutlak zafer"i yakalayabileceklerini ifade eden TaNea, uzak mesafelerden deniz ve havada büyük darbeler vurabileceğini kaydetti.

Yunanistan, Rafale tipi savaş uçak sayısını 24'e çıkarıyor

Menzili 100 km'yi aşan meteor füzelerinin olası bir savaşta herhangi bir uçağa üstünlük sağlayabileceğini ileri süren TaNea gazetesi, Rafale'lerin fırkateynlere karşı da üstünlük kurabileceğini, RBE2 tipi radar sistemlerinin savaşta önemli rol oynayabileceğini dile getirdi.

Yunan medyası, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Şakamız yok!" mesajından sonra olası savaş senaryolarını kurmaya devam ederken, Türk hava sahasında yeni gelişmeler daha meydana geldi. Son olarak TaNea gazetesinde yer alan habere göre Savunma Bakan Yardımcısı Nikos Hardalia'yı taşıyan helikopter Türk hava sahasını ihlal etti. Yaşanan ihlalin ardından Türk Hava Kuvvetleri unsurları telsiz üzerinden sert bir uyarıda bulundu. Yunan TaNea gazetesi yaşanan bu hava sahası ihlalini ise Türk tarafının "taciz ettiği" şeklinde değerlendirdi.

banner34