banner23

banner24

Yunanistan'dan Fransa ve İsrail ile savunma anlaşması

Yunanistan; Fransa ve İsrail ile savunma anlaşmasına imza attı.

GÜNDEM 16.02.2022, 13:37
Yunanistan'dan Fransa ve İsrail ile savunma anlaşması

Yunanistan, silahlı kuvvetlerin güçlendirilmesi adına Fransa ve İsrail ile anlaşmaya imza attı.

6 Rafale tipi savaş uçağı, 3 milyar avro değerindeki 3 Belharra tipi fırkateyn ve denizaltılarda kullanılmak üzere 44 torpido satın almayı öngören anlaşma Yunanistan parlamentosunda kabul edildi.

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, söz konusu savunma anlaşmasının Yunanistan'ın silah gücünü ve jeopolitik önemini artıracağını ileri sürdü.

Yunanistan- İsrail savunma anlaşması

Yunanistan öte yandan İsrail ile de bir savunma iş birliği anlaşması imzaladı.

'Ekathimeri.com'un haberine göre anlaşma, Yunanistan Genel Kurmay Başkanlığı Uluslararası İlişkiler Direktörü Tuğgeneral Nikolaos Holevas ve İsrail Genelkurmay Başkanlığı Uluslararası İşbirliği Dairesi Başkanı Albay Gil Dolov tarafından imzalandı.

Yunanistan ve İsrail'in savunma anlaşması; disiplinlerarası tatbikatların yanı sıra silahlı kuvvetlerin şubelerinin tatbikatlarına katılımı, Özel Harekat Kuvvetlerinin eğitimi, kursiyerlerin ulusal-disiplinler arası okullara ve çok uluslu okullara ve ayrıca seminerlere katılımı, eğitmen değişimi, ortak çıkarları ilgilendiren konularda personel toplantı ve görüşmeleri ve "Yunanistan-Kıbrıs-İsrail Ortak Eylem Planı" 2022 Yılı çerçevesinde kararlaştırılan eylemleri kapsıyor.

banner34