banner23

banner24

Yunanistan'dan Mısır'ı ''ikna'' turu

Mısır ile Türkiye arasında deniz yetki anlaşması konusunda sıcak mesajların verilmesi, Yunanistan hükümetini telaşa düşürdü.

GÜNDEM 08.03.2021, 15:17
Yunanistan'dan Mısır'ı ''ikna'' turu

Mısır'ın hidrokarbon arama faaliyetlerinde Türkiye'nin kıta sahanlığı sınırlarını kabul etmesi ve boru hattı projesi güzergahından Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'ni çıkarma teklifi sonrası Yunan yetkililer soluğu Mısır'da aldı.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias bugün ani bir karar ile Mısır'ın başkenti Kahire'ye ziyarette bulundu. Kahire'de ilk olarak Mısır Dışişleri Bakanı Semih Şükri ile biraraya geldi. Dendias'ın, mevkidaşı Semih Şükri'ye Mısır hükümetinin hidrokarbon arama faaliyetlerinde Türkiye'nin kıta sahanlığı sınırlarını kabul etmesi ve boru hattı projesi güzergahından Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'ni çıkarma gibi konulardaki fikirlerini ilettiği aktarıldı. İkilinin görüşmesinde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun "Mısır ile anlaşma yapabiliriz." mesajının da ele alındığı ifade edildi. 

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Mısır ziyaretinin ardından Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'ne geçerek burada Nikos Hristodulidis ile görüşme gerçekleştirecek.

Mısır'ın Doğu Akdeniz'de ihaleye çıktığı 24 parselden, 18 numaralı parselin sınırlarını Türkiye'nin Birleşmiş Milletler'e bildirdiği kıta sahanlığı sınırlarını dikkate alarak çizdiği biliniyor.

banner34