banner23

banner26

banner24

banner25

Yunanistan Türk İHA'larına isyan etti

Yunanistan medyası; günde 4 defa ve düşük maliyetle uçuş yapan Türk SİHA'larının, Yunanistan'ı F-16 savaş uçaklarını kaldırmaya zorladığına dikkat çekerek Yunanistan'ın kaldığı durumu bir kez daha gözler önüne serdi.

GÜNDEM 03.02.2022, 14:59
Yunanistan Türk İHA'larına isyan etti
banner34

Muadilleri arasında üstün özelliklere sahip olmasıyla bilinen Türk SİHA'ları komşu Yunanistan'ı bir kez daha isyan ettirdi.

Türk SİHA’larının Ege Denizi üzerinde yaptığı düşük maliyetli keşif uçuşları, Yunan medyasına yansıdı.

Emekli Hava Korgenerali Evangelos Yeorgusis, Yunan Ta Nea gazetesine yazdığı bir yazıda Bayraktar TB2'lerin Yunanistan'ı sınadığını manşete taşıdı.

Emekli Kornegeral Yeorgusis'in "Bayraktar, Yunan savunmasını sınıyor" başlıklı yazısında Bayraktar TB2’lerin, Meriç’ten Meis Adası’na uzanan uçuşlarına yer verildi. Yazıda, Bayraktar TB2'lerin orta ve yüksek irtifada, düşük maliyetle günde ortalama 3-4 uçuş yapmasıyla Türkiye'nin hem Yunan savaş gemilerinin Ege’deki hareketlerini hem de adalardaki Yunan savunma noktalarını izleyebildiğine dikkat çekildi.

TB2'lerin Türkiye sınırının güvenliği için yaptığı keşif uçuşlarının Yunanistan Savunma Bakanlığı için ciddi bir "baş ağrısı" haline geldiği ifade edildi.

Emekli Kornegeral Yeorgusis yazısında; düşük maliyetle hava sahasında görev icra eden Türk SİHA’larının yüksek maliyetli Yunan F-16'larını havalandırmak zorunda bıraktığı ve Yunanistan'ın bu durum ile baş edebilmesinin hiç de kolay olmadığına isyan etti.

Yazıda ayrıca İHA’ların yaptığı keşif uçuşlarının Türkiye’nin Ege ile ilgili tezlerini de Yunanistan’a fiilen hatırlattığına yer verildi.

Ege’de uçan Türk İHA’larının sayısının ve uçuş saatlerinin artırılması halinde ise Yunanistan'ın büyük zorluklar yaşayacağının altı çizildi.

19°
açık